Co warto zobaczyć na Lubelszczyźnie? Część pierwsza Kazimierz Dolny, Janów Lubelski, Nałęczów

Co warto zobaczyć na Lubelszczyźnie? Część pierwsza Kazimierz Dolny, Janów Lubelski, Nałęczów

renesans lubelski
wakacje na lubelszczyźnie

Dobrze, a zatem jeśli spędziliście już wystarczającą ilość czasu w Lublinie ruszajcie dalej Lubelszczyzna jest piękna i fascynująca. Zupełnie subiektywnie proponuję moje ukochane miasto Kazimierz Dolny. Nie wiem na czym polega magia tego miejsca, ale za każdym razem jak tam jestem wydaje mi się, że to najpiękniejsze miejsce na ziemi. Warto poczytać o historii Kazimierza Dolnego, kiedyś było to prężnie rozwijające się miasto szczególnie atrakcyjne z uwagi na swoje położenie. Kazimierz znajdował się na ważnym szlaku handlowym, a wspomnieniem tego mogą być liczne spichlerze, które możemy podziwiać wzdłuż bulwarów Wisły. Współcześnie są to głównie hotele czy restauracje. 

Co warto zobaczyć w Kazimierzu Dolnym? Oczywiście musicie zacząć od Rynku. Po prostu stańcie na środku, usiądźcie w knajpce, napijcie się wody z zabytkowej studni i kontemplujcie klimat tego małego miasteczka. Na Rynku Waszą uwagę na pewno zwrócą dwie piękne kamienice w typie renesansu lubelskiego, unikaty znane przez historyków sztuki conajmniej w całej Europie. Warto poczytać o symbolice dekoracji sztukatorskich, które zdobią kamienice św. Mikołaja i Krzysztofa. Nie zdziwcie się jak na Rynku złapią Was Cyganki, które również na stałe wpisały się w krajobraz tego miasta.

Kolejnym krokiem na Waszej trasie może być zamek i Góra Trzech Krzyży. Uwaga będzie Was czekał spacer pod górę po kocich łbach, później drewniane lub uklepane w ziemi schody. Zamek zbudował Kazimierz Wielki w latach 40. XIV wieku. Legenda głosi, że pod zamkiem znajdowało się tajemne przejście do drugiego zamku, w którym mieszkała ukochana króla żydówka Estera. Z góry trzech Krzyży rozpościera się natomiast piękny widok na Kazimierz i Wisłę. 

Kolejnym etapem może być spacer wzdłuż bulwarów Wiślanych, warto zwrócić uwagę na stare spichlerze lub przejechać się barką. Kazimierz ma jeszcze Mały Rynek, na którym często organizowane są targi staroci. 

Nieopodal Rynku znajdziecie najsłynniejszą piekarnię na Lubelszczyźnie - piekarnię Sarzyńskiego - Można tu kupić obowiązkową pamiątkę - drożdżowego koguta, koniecznie spróbujcie lokalnego wyrobu żydowskiego cebularza - placka z cebulą i makiem. Cebularze od 2014 roku zostały wpisane na listę produktów regionalnych i chronione są prawem Unii Europejskiej.

Warto zobaczyć kościoły farny pw. św. Bartłomieja i św. Jana Chrzciciela w typie renesansu lubelskiego czy kościół pw. św. Anny. Polecam również spacer wzdłuż ulicy Krakowskiej. Będziecie mogli okazję popodziwiać wille pięknych will, w  których żyją tutejsi mieszkańcy. Z uwagi na fakt, iż Kazimierz zasłyną jako miejsce spotkania bohemy artystycznej część domów należy do sławnych malarzy czy rzeźbiarzy.

Przyrodniczo warto przejść się na spacer do wąwozu Korzeniowy Dół. Jeśli czytaliście Marię Kuncewiczową te pejzaże mogą Wam się wydać znajome.  

Na przeciwległym brzegu Wisły zobaczycie pasiasty budynek to zamek w Janowie Lubelskim. To właśnie w Janowie znajduje się słynna stadnina koni. Nieopodal Janowa znajduje się miejscowości o niepozornej nazwie Trzcianki, znajduje się jedyny taki w Polsce park rozrywki inspirowany motywami baśniowymi - Magiczne Ogrody. Mnogość atrakcji nie pozwoli Wam wyjść po godzinie, także przeznaczcie sobie na to miejsce co najmniej kilka godzin albo najlepiej cały dzień. Zobaczycie tu gadające drzewa, skrzaty, różne dziwne stwory, smoki, gigantyczne marchewki. Będziecie mogli wziąć udział w bitwie rycerskiej lub przejechać się pociągiem po osadzie dziwnych stworów. Polecam podjechać w weekend kiedy na terenie parku pracują liczni animatorzy, którzy zapraszają dzieci do różny gier i aktywności. Po więcej informacji na temat Magicznych Ogrodów zapraszamy do osobnego artykułu

Ostatni punkt na mapie w tych okolicach to Nałęczów. Miejscowość od lat funkcjonuje jako uzdrowisko słynące z dostępu do wód leczniczych. W Nałęczowie polecamy spacer po pięknym Parku Zdrojowym czy degustację wód.