Kiedy najlepiej przycjechać do Lublina? Festiwale, Jarmarki, Koncerty

Kiedy najlepiej przycjechać do Lublina? Festiwale, Jarmarki, Koncerty

Co robić w Lublinie
Weekend w Lublinie

Co zwiedzić w Lublinie?

Lublin to moje ukochane miasto. Nie jest ani za duże ani za małe. Posiada długą historię niczym Kraków i Warszawa, ale nigdy nie stało się tak ważnym punktem na mapie Polski jak pozostałe metropolie. Dzięki temu Lublin zachował swoją nisze i stał się unikatowym miejscem, które warto odwiedzić. W Lublinie najpiękniejsza jest starówka i między innymi dla niej warto tu przyjechać. 

Festiwal Sztukmistrzów, Jarmark Jagielloński, Noc Kultury 

Nie znajdziecie tu wielkiego zoo, multimedialnych muzeów czy innych tego typu atrakcji, ale zaangażowanie ludzi kultury tego miasta sprawia, że zobaczycie tu rzeczy, których nie spotkacie nigdzie indziej. Według nas warto tu przyjechać na trzy bardzo popularne imprezy. Pierwsza to Festiwal Sztukmistrzów, niesamowity zjazd ludzi ulicy z całego świata, Jarmark Jagielloński i Noc Muzeów. Wszystkie imprezy odbywają się w wakacje i wówczas warto zorganizować sobie zwiedzanie Lubelszczyzny. 

Festiwal Sztukmistrzów - najwspanialszy festiwal w Polsce

W dniach trwania festiwalu pomiędzy kamienicami na Starym Mieście rozwieszone są liny po, których całymi dniami chodzą akrobaci. Niemal na każdym zaułku odbywa się jakiś występ; pokazy taneczne z ogniem, magowie prezentujący sztuczki, komicy rozśmieszający ludzi, występy performerów. Nawet jeśli takie rzeczy Was nie interesują, tu zrobi to na Was wrażenie, poziom występów jest bardzo wysoki, dobre poczucie humoru, odrobina magii i niesamowita sceneria Starego Miasta w Lublinie zapadną Wam w pamięci na lata. Warto przyjrzeć się programowi wydarzeń, wyszukać na YT najlepsze występy i korzystać. 

Jarmark Jagielloński - tradycyjne wyroby na Starym Mieście

Druga impreza to Jarmark Jagielloński, na który zjeżdżają wystawcy tradycyjnej żywności czy rękodzieła z Polski wschodniej, Białorusi, Ukrainy czy Litwy. Imprezie towarzyszą liczne koncerty występy, tradycyjnie przez Stare Miasto przejeżdżają aktorzy na wielkim metalowym kuraku. Przypuszczam, że ludzie ujeżdżający wielką kurę czekają na ten tradycyjny przejazd cały rok, jest na prawdę wesoło. Koniecznie zakupcie sobie miód z Roztocza, popijcie kwasem chlebowym lub przegryźcie chlebem z Litwy. 

Noc Kultury ciekawsza niż Noc Muzeów w Krakowie

Trzecia impreza to Noc Muzeów, paradoksalnie Lublin nie ma za dużo placówek muzealnym a w porównaniu z Warszawą czy Krakowem zbiory nie są tak bogate. Biorąc pod uwagę, że w Krakowie około 50 muzeów oraz jego oddziałów otwiera swoje wrota, można by powiedzieć, że Lublin nie ma nic szczególnego do zaoferowania. I tu według nas miasto świetnie sobie z tym poradziło, bo w noc muzealną Stare Miasto zamienia się w prawdziwą żywą galerię sztuki. Na dziedzińcach kamienic, na ścianach murów wyświetlane są filmy, niedostępne miejsca zostają otwarte otwarte, poszczególne mieszkania zamienią się w pawilony wystawowe. Dodatkowo ulice Starego Miasta zazwyczaj zdobi sztuka lokalnego artysty, która zazwyczaj wywołuje duże poruszenie i staje się tematem dyskusji Lubliniaków.  

Najważniejsze zabytki do zwiedzenia

Jeśli zatem zażyjecie już atrakcji na wyżej wspomnianych imprezach, udajcie się na zwiedzanie Lublina. Oczywiście musicie zobaczyć wszystkie najbardziej znane zabytki o ich historii poczytacie w Wikipedii ja tylko dodam, że nie możecie ominąć pięknej barokowej archikatedry, klimatycznego zakonu oo. Dominikanów na ul. Złotej czy Placu Farnego na którym kilka lat temu wyeksponowano fundamenty jednego z najstarszych kościołów miasta św. Michała Archanioła. Bezdyskusyjnie i obowiązkowo musicie udać się na zamek, polecam zapoznać się z jego fascynującą historią a przede wszystkim zajrzeć do kaplicy św. Trójcy. Freski rusko - bizantyjskie, które pokrywają kaplicę zadowolą oko nawet laika,. Poczytajcie o symbolice tego malarstwa, bo wówczas spojrzycie na nie innym okiem. Malowidła w kaplicy św. Trójcy to zabytek unikatowy znany na skalę światową opisywany w mądrych księgach historii sztuki. 

Najpiękniejsza panorama miasta z Wieży Trynitarskiej

Polecam zwiedzić Stare Miasto nocą a nawet udać się na Wieżę Trynitarską żeby zobaczyć Lublin niemal z lotu ptaka. Kolejny punkt programu to Plac Litewski, który zaledwie kilka lat temu przeszedł gruntowny remont. Starą PRL’owską fontannę zastąpiła nowoczesna kompozycja wodnych instalacji. W wakacje organizowane są pokazy, wówczas na tafli wody wyświetlane są historie związane z Lublinem. Zobaczycie również choreografie pluskającej wody w rytm muzyki, podświetlane różnymi kolorami. 

Występy w Muszli Koncertowej w Parku Saskim

Kierując się dalej dojedziecie do Parku Saskiego głównego kompleksu parkowego Lublina, który niedawno został odnowiony. Znajdziecie tu szerokie alejki, altany, wygodne ławeczki, fontanny, klomby kwiatowe oraz nowoczesny plac zabaw bardzo popularny wśród dzieci. Dodatkową atrakcją jest również muszla koncertowa, w wakacje wiele koncertów i występów jest darmowych. Park Saski zamieszkują łabędzie oraz pawie, którym nawet zbudowano dom. Co ciekawe pawie mają swojego opiekuna, który czuwa nad bezpieczeństwem ptaków :) 

Sianokosy w Muzeum Wsi Lubelskiej

Jeśli oddalicie się nieco od centrum na obrzeżach miasta znajdziecie Ogród Botaniczny oraz Muzeum Wsi Lubelskiej. Pomimo tłumów polecam odwiedzić Muzeum Wsi Lubelskiej podczas sianokosów, wówczas będzie mogli skosztować lokalnych wyrobów, dzieci będą mogły przejechać się na kucyku no i oczywiście zobaczycie jak odbywało się tradycyjne koszenie trawy ładnych parę lat temu. Zarówno Ogród Botaniczny poszerzył swoje tereny jak również Muzeum Wsi Lubelskiej poszerzyło swoje zbiory o rekonstrukcje dawnych chat czy poszczególnych zakładów. 

Jeszcze nas tam nie było ale ponoć warto zajrzeć do Muzeum Cebularza i przejść się Trasą Podziemną, jak macie czas odwiedźcie Teatr Stary czy Osterwy lub zabierzcie dzieci na spektakl do teatru im. H. Ch. Andersena. Warto śledzić też stronę Centrum Kultury na Peowiaków lub Centrum Spotkania Kultur przy Placu Teatralnym, bo są to dwa miejsca, które prężnie działają i organizują liczne atrakcje. 

Ostatnia pozycja to Majdanek. Smutny punkt turystyczny na mapie Lublina ale warty zwiedzenia i konfrontacji z historią. Możecie tu przyjść tylko na spacer i przejść się od pomnika aż do wielkiego „grzyba” lub wejść na teren baraków, gdzie zachowane zostały pamiątki po zamordowanych ludziach. 

Miejsca