Najwspanialsze parki królewskie, ogrody botaniczne - zielony Londyn

Najwspanialsze parki królewskie, ogrody botaniczne - zielony Londyn

parki królewskie
zwiedzanie londynu

Zielony Londyn - które parki warto zwiedzić?

W Wielkiej Brytanii z uwagi na wyspiarski klimat, roślinność jest niezwykle bujna. Parki brytyjskie są bardzo zadbane i przemyślane, różne gatunki roślin sadzone są blisko siebie stanowiąc małe ekosystemy. Sezonowe rośliny są wymieniane, klomby pielęgnowane a krzewy strzyżone. Co najfajniejsze ludzie traktują tu trawniki i małe skwerki jako miejsca do odpoczynku. Nie znajdziecie tabliczek typu „zakaz deptania trawy”. Wręcz przeciwnie powszechnym widokiem jest pani w garsonce czy pan w garniturze, który je lunch z przyjaciółmi siedząc na trawie w centrum miasta. W Polsce chyba wciąż uczymy się sprzątać po swoich psiakach, dlatego wypoczynek na trawie może mieć niemiłe konsekwencje, co jak przypuszczam nie wykształciło w nas kultury siedzenia na trawie. Dodatkowo chyba każdy w dzieciństwie słyszał „nie siadaj na trawie bo dostaniesz wilka” …

Kew GARDENS - Royal Botanic Gardens

To fenomenalny ogród botaniczny, który zajmuje ogromną powierzchnię. Koniecznie weźcie ze sobą mapę bo można się zgubić. Warto przyjechać tu na wiosnę w okresie kwitnienia kwiatów. My byliśmy gdy kwitły Rododendrony, było pięknie. 

Kew Gardens podzielone są tematycznie, znajdziecie tu Palm House, Orangery, Princess of Wales Conservatory (otwarte przez księżną Diane 1987 roku), Bonsai House i wiele innych. Z ciekawych budynków w części chińskiej zobaczycie wysoką wieżę tzw. Pagoda, w japońskiej Japanese Gateway czy wiejską chatkę Queen Charlotte's Cottage.

Ogromne szklarnie i oranżerie mogą Was zachwycić, bowiem odpowiednia architektura pozwala wejść zwiedzającym niemal pod sam dach i z góry obserwować np. wielkie palmy. Mnogość gatunków powala na kolana, stawy, zwierzęta, herbaria, arboretum sprawiają, że miejsce jest naprawdę unikatowe. Wikipedia donosi, iż w 2005 roku ogrody odwiedziło około 1,5 miliona osób. Natomiast w 2003 Kew Gardens zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 

Hyde Park

Hyde Park to ogromnych rozmiarów królewski park w centrum miasta. Został założony w 1536 roku w związku z czym znajdziecie tu wiele zabytkowych rzeźb, fontann czy pomników. Hyde Park od zawsze był miejscem ważnych wydarzeń czy przemówień politycznych. Swoje koncerty odbyli tu m. in. Luciano Pavarotti czy The Rolling Stones. Hyde Park dzieli jezioro Serpentine nad, którym zbudowana jest całkiem przyjemna restauracja. 

Richmond Park

Richmond Park to największy park królewski w Londynie i największy ogrodzony park w Europie. To tu znajdziecie Specjalne Obszary Ochrony Siedlisk, a także wiele rzadko spotykanych gatunków zwierząt. Na terenie parku możecie spotkać swobodnie chodzące daniele i jelenie. Richmond Park jest niesamowitym przeżyciem przyrodniczym, na które warto przeznaczyć przynajmniej jeden dzień. 

Greenwich Park

Greenwich Park to jeden z ośmiu królewskich parków w Londynie założony w 1427 roku! W 2012 roku dzielnica Greenwich, w której znajduje się słynny park otrzymała miano królewskiej dzielnicy z okazji Diamentowego Jubileusza królowej Elżbiety II. Greenwich Park jest niesamowicie popularny także musicie uważać na tłumy. Jego tereny zamieszkują liczne zwierzęta takie jak lisy (które zresztą można spotkać w innych dzielnicach, choćby w samym Camden Town), jelenie, ptaki czy wiewiórki. Ponadto jest to miejsce wyjątkowo atrakcyjne widokowo z parku można podziwiać przepiękną panoramę Londynu

Największą atrakcją jest jednak Obserwatorium Astronomiczne i wyznaczony południk zerowy, który przyciąga turystów. To chyba zaraz po Big Benie i Buckingham Palace kolejny obowiązkowy punkt, który trzeba uwiecznić na fotografii. Niemal każdy kto odwiedził Londyn ma zdjęcie, na którym jedną nogą trzyma na zachodzie a drugą na wschodzie. Co ciekawe południk zerowy uznany podczas Międzynarodowej Konferencji w 1884 jest już trochę nieaktualny. W dobie współczesnych technik po dokładnym przeliczeniu okazało się, że południk zerowy prawidłowo przebiega 102 metry dalej nad wschód od tego, który znajdziecie w parku..:) 

My byliśmy w Greenwich w ciągu dnia, ale ponoć wieczorem południk podświetlany jest na zielono :)

St. James’s Park

Park św. Jakuba mijałam często w drodze do pracy i zawsze zachwycało mnie to jak bardzo jest zadbany. W zależności od pogody czy sezonu widać było odpowiednie służby porządkowe i ogrodników, którzy pieczołowicie dbali o każdą roślinkę. Szczególnie gdy przyszła wiosna park nabrał koloru, sadzono wówczas sezonowe rośliny jak żonkile, irysy.

St. James’s Park to kolejny park królewski położony w dzielnicy City of Westminster na wschód od Pałacu Buckingham. Na terenie parku znajdziecie jezioro St. James’s Park Lake z dwiema wyspami (Duck Island i West Island).

Gdybyśmy mieli więcej czasu przypuszczam, że zwiedzilibyśmy wszystkie królewskie parki. Jest ich 8 i każdy ma niesamowity charakter, znajdziecie w nich różne rzadko występujące gatunki roślin czy zwierząt. Do części parków zajdziecie może nawet zupełnie przez przypadek zwiedzając Londyn, bo wiele z nich znajduje się w centrum miasta. Jednak Bushy Park, Richmond Park i Greenwich Park znajdują się na przedmieściach, ale zdecydowanie warto się tam wybrać. 

Lista parków królewskich w Londynie:

    •    Bushy Park

    •    The Green Park

    •    Greenwich Park

    •    Hyde Park

    •    Kensington Gardens

    •    The Regent's Park

    •    Richmond Park

    •    St. James’s Park