Zimowe atrakcje Krynicy Zdrój, czyli co warto zobaczyć w górskim uzdrowisku?

Henryk Bielamowicz , CC BY-SA 4.0, Zimowe atrakcje Krynicy...

Zimowe atrakcje Krynicy Zdrój, czyli co warto zobaczyć w górskim uzdrowisku?

atrakcje w krynicy
Uzdrowiska

Zimowe atrakcje Krynicy Zdrój, czyli co warto zobaczyć w górskim uzdrowisku?

Wraz z nastaniem zimy szczególnie atrakcyjne dla potencjalnych turystów stają się kurorty górskie. Wiąże się do przede wszystkim z bogatą paletą rozrywek, jakie oferują takie ośrodki. Do takowych bez wątpienia należy Krynica Zrój – określana przez niektórych perłą polskich uzdrowisk. Oczywiście do tego miasta warto wybrać się bez względu na porę roku, jednak to właśnie zimą można skorzystać z największej liczby atrakcji. Coś dla siebie powinni znaleźć zarówno dorośli, jak i dzieci. Zadowoleni powinni być zwolennicy aktywnego spędzania czasu, ale osoby szukającej bardziej statycznych opcji także powinny znaleźć odpowiednią alternatywę.

Wiele możliwości do jeżdżenia na nartach

Bez wątpienia najpopularniejszym miejscem do zjeżdżania na nartach jest stacja narciarska na Jaworzynie Krynickiej. Na jej zboczach znajduje się 7 tras zjazdowych, z których najdłuższa ma 2600 m. Różne poziomy trudności, a także funkcjonujące szkółki oraz przedszkole narciarskie sprawiają, że miejsce jest przeznaczone dla zaawansowanych oraz początkujących miłośników nart. Na szczyt można dostać się najdłuższą w Polsce koleją gondolową, która jest czynna przez cały rok. Trasa liczy ok. 5 km i istnieje opcja pokonania jej pieszo, co powinno zająć przeszło 2 godziny. Z racji przepięknej panoramy ze szczytu Jaworzyny Krynickiej miejsce powinno przyciągnąć nie tylko tych, którzy chcą spędzić czas na nartach, lecz także osoby myślące o przyjemnym spacerze.

Innym prężnie rozwijającym się ośrodkiem narciarskim w Krynicy Zdrój jest Słotwiny Arena. Niewątpliwą zaletą jest aż 12 tras zjazdowych na terenie kompleksu, z których większość dostosowana jest dla początkujących. To sprawia, że miejsce jest godne polecenia przede wszystkim dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z narciarstwem. W sprawnym przemieszczaniu się pomagają 2 sześcioosobowe wyciągi kanapowe oraz jeden wyciąg taśmowy dla dzieci. Najmłodsi mogą spędzić czas również w miejscowej atrakcjizimowym placu zabaw Kubuś-Ski. Dla mniej aktywnych na szczycie stacji narciarskiej Słotwiny Arena znajduje się drewniana wieża widokowa. Aby dostać się na sam szczyt wysokiej na 49,5 m wieży trzeba przejść ścieżką mierzącą 1030 m długości prowadzącą pomiędzy koronami drzew. Dla bardziej leniwych istnieje opcja wjazdu i zjazdu kolejką krzesełkową. Warto pamiętać o tym miejscu, bowiem jest to znakomity punkt widokowy miasta i okolic ukazujący bogate walory przyrodnicze regionu. W ośrodku poza uprawianiem aktywności fizycznej można skorzystać ze znajdujących się na miejscu punktów gastronomicznych oraz oferty noclegowej.

Aktywny wypoczynek nie tylko na stoku narciarskim…

Inną formą spędzania wolnego czasu w Krynicy Zdrój jest przejażdżka na skuterach śnieżnych. To odpowiednia rozrywka przede wszystkim dla zwolenników ekstremalnych atrakcji. Wiele pagórków i wzgórza otaczające uzdrowisko sprawiają, iż odpowiednich miejsc do jazdy nie powinno brakować. Tym, którzy preferują brawurową jazdę na nartach i snowboardzie warto polecić skorzystanie z miejscowych snowparków, które znajdują się przy większości stacji narciarskich.

Zjeżdżanie na sankach w Krynicy Zdrój nawet w obliczu braku śniegu nie stanowi problemu. To wszystko dzięki wielosezonowemu torowi saneczkowemu zlokalizowanemu na górze Iwonka. Sankostrada oferuje ok. 2-minutowy zjazd 800-metrową oświetloną rynną, dostępny zarówno za dnia, jak i nocą. 

Gdyba podczas spędzania czasu w uzdrowisku przyszła ochota na jazdę na łyżwach to należy udać się do miejscowej Hali Lodowej, która znajduje się w pobliżu Sankostrady. Jest to pełnowymiarowe lodowisko, na którym swoje mecze rozgrywa krynicki zespół hokejowy. To sprawia, że tafla jest niezwykle równa, a ślizgawka odbywa się niezależnie od zewnętrznych warunków pogodowych. 

Po skorzystaniu z jednej, z przedstawionych alternatyw wiążących się na ogół z aktywnym sposobem spędzenia wolnego czasu warto wieczorem wybrać się na kulig z pochodniami. Wieczór zakończony ogniskiem z przygrywającą kapelą góralską powinien stanowić znakomite zwieńczenie intensywnego zimowego dnia.

Przyjazne centrum i jego atrakcje, czyli zimowy spacer po Deptaku 

Niewątpliwą zaletą Krynicy Zdrój jest miejscowy Deptak znajdujący się w samym centrum. Szczególnie efektowny będzie popołudniowy spacer wśród bajkowo oświetlonego chodnika, podczas którego wypada odwiedzić liczne pijalnie wód mineralnych. Wśród nich obowiązkowy punkt stanowi Pijalnia Główna, gdzie poza degustacją uwagę przykuwa zielony ogród botaniczny we wnętrzu. 

W przypadku braku ochoty na wychodzenie z domu odpowiednie atrakcje oferują również krynickie hotele i pensjonaty. Niezmierzona oferta w postaci m. in. kąpieli w solach morskich lub kąpieli borowinowych, wizyt w spa, czy profesjonalnego masażu bez wątpienia znajdzie swoich zwolenników. 

Góra Parkowa – nie najwyższa, ale najbardziej znana góra w Krynicy Zdrój

Na koniec nie można zapomnieć o jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w uzdrowisku. Mowa o Górze Parkowej, której wysokość wynosi 742 m. n. p. m., a wzniesienie znajduje się bezpośrednio nad Deptakiem - samym sercem Krynicy Zdrój. Istnieją 2 opcje dostania się na jej szczyt. Pierwszy to kolej linowo-terenowa funkcjonująca od 1937 r.dzięki której szybko i sprawnie znajdziemy się na szczycie. Drugą alternatywą jest marsz żółtym szlakiem prowadzącym z Deptaku na Górę Parkową. Czas wejścia to ok. 40 minut (zejście będzie nieco krótsze), a po pokonaniu tego dystansu rozpościera się urokliwa panorama Beskidu Sądeckiego i Niskiego. Przy dobrej widoczności jest szansa dostrzeżenia najwyższych polskich gór – Tatr. Największą zimową atrakcję stanowią na Górze Parkowej trasy narciarskie, a dla dzieci specjalnie dedykowane są szkółka i przedszkole narciarskie wraz ze specjalnymi wyciągiem taśmowym. 

Moc atrakcji w jednym niewielkim mieście

Krynica Zdrój oferuje moc atrakcji dla dzieci i dorosłych, które stanowią niezwykle przyjemną formę spędzania wolnego czasu. Co warto zobaczyć? Liczba ciekawych miejsc jest tak duża, że podczas jednej wizyty nie sposób zdecydować się na wszystko. Zimą jest to obowiązkowy punkt szczególnie dla fanów narciarstwa, ale również miłośnicy przyrody i pięknych widoków nie będą zawiedzeni. Uzdrowisko nie narzeka na brak gości o każdej porze roku, choć najwięcej turystów pojawia się zimą i w lecie. Warto przekonać się, podczas której pory roku Krynica Zdrój będzie najbardziej atrakcyjna dla zwiedzającego. Aby się o tym przekonać najlepiej zamówić noclegi i przeżyć niezapomniane chwile w tej górskiej miejscowości zarówno podczas chłodniejszych, jak i cieplejszych miesięcy w roku.