Co najlepiej wynajmować w Chorwacji?

Co najlepiej wynajmować w Chorwacji?

nocleg w chorwacji

Wybrzeże Chorwacji utrzymuje się głównie z turystyki, niemal co drugi dom przeznaczony jest w całości lub częściowo na najem. Co zabawne jadąc przez miasteczka zobaczycie Chorwatów dobudowujących swe domy w bok, w szerz a nawet przerabiając garaże na apartamenty. 

W Chorwacji znajdziecie również luksusowe i nowoczesne apartamenty, świetnie wyposażone z prywatnymi basenami i pięknymi ogrodami. Niektóre będą położone w nietypowych miejscach wbudowane w skałach, na stromych zboczach czy usytuowane dosłownie na plaży. 

Chorwacja idealna dla turystyki kamperowej

Kolejną opcją są kempingi szczególnie popularne w środkowej Dalmacji, choć trzeba przyznać, że znajdziecie je wzdłuż całego wybrzeża. Można powiedzieć, że Chorwacja jest prawdziwym rajem dla ludzi uprawiających ten rodzaj turystyki. Kempingi zazwyczaj stoją na bardzo dobrym poziomie, niektóre są wręcz luksusowe, położone w pięknych miejscach. Ich standard dostosowany jest do wymagających turystów z Niemiec, którzy od lat tłumnie przybywają do Chorwacji. Zresztą właścicielami części z nich są właśnie obcokrajowcy. 

Niektóre kempingi funkcjonują niemal jak małe miasteczka. Prowadzi do nich wjazdowa brama, tereny są monitorowane i chronione. Na miejscu znajdziecie sklepy, bankomaty nie wspominając o restauracjach, basenach czy placach zabaw dla dzieci. Na turystów czekają także dodatkowe atrakcje, można liczyć na zajęcia z jogi, zumby czy podrzucić dzieci na zajęcia z animatorem. 

Warto przyjrzeć się kempingom i zastanowić jakie są Wasze oczekiwania, na przykład na jakiej lokalizacji Wam najbardziej zależy, czy chcecie rozbić namiot, wynająć bungalow czy parcelę na kamper bądź przyczepę. Oglądajcie dokładnie mapy kempingów, czasem okazuje się, że domek jest w dobrej cenie, bo jest usytuowany daleko od plaży z widokiem na ciasno ułożone ściany innych domków. Jeśli traficie na miłych sąsiadów wakacje wciąż mogą być udane, gorzej jak trafi się Wam imprezowa ekipa i wówczas o odpoczynku będzie można pomarzyć.

Jaki apartament wybrać? 

My jeszcze podróżując w duecie zazwyczaj rozbijaliśmy namiot na polach kempingowych, obecnie testowaliśmy głównie domki bungalow, liczne atrakcje, dobre wyposażenie kempingów oraz wysoki standard domków jest na prawdę fajną opcją dla rodziców z dziećmi. 

Kilka razy zdarzyło nam się korzystać z wynajmu pojedynczego pokoju przy właścicielach, głównie przejazdowo. Ta opcja jest napewno bardzo tania, ale brak własnej kuchni czy łazienki przy rodzinie z dzieckiem raczej się nie sprawdza.

Poza kempingami najbardziej popularny jest jednak najem różnego rodzaju apartamentów od prywatnych właścicieli. Tu trzeba zdać się na zdjęcia z Bookingu czy innych tego typu portali. Po więcej informacji jak wybierać apartamenty z Bookingu czy AirBnB zapraszamy do oddzielnego artykułu.

Część apartamentów pozwoli Wam zachować prywatność a w części będziecie mieli bliski kontakt z właścicielem. Dla niektórych jest to atrakcją dla innych dużym minusem. My bardzo cenimy sobie spokój i prywatność, ale kilka razy mieszkaliśmy w bliskim sąsiedztwie z właścicielami, dzieląc dom (np. piętro, taras). Muszę przyznać, że w większości mieliśmy styczność z bardzo życzliwymi ludźmi, którym przede wszystkim zależało na tym żebyśmy byli zadowoleni. Raz jedna Chorwatka piekła Kubie małe pączki, innym razem dostał paczkę ciasteczek, ostatnim razem pod koniec sezonu gospodyni zaoferowała, że jak chcemy to możemy zostać w jej domu 2 dni dłużej, dodam, że dom był usytuowany na plaży…a jego cena w sezonie osiągała zawrotne ceny. Co ważne chorwackie gospodynie są bardzo opiekuńcze, lubią dzieci, gotowanie i czystość. Dlatego nawet jeśli apartament ma gorszy standard a meble tracą nieco poprzednią epoką napewno pościel będzie świeża i pachnąca. Może to stereotyp ale muszę przyznać, że często się sprawdza. Niech Was nie zdziwi powitalny kosz słodkości, owoców czy lokalne wino czy piwo.

Z nietypowych miejsc do nocowania są latarnie :) To nietypowa forma noclegu, dla tych którzy potrzebują wyciszenia. Trzeba jednak sprawdzić czy z latarni można się wydostać czy zostaje się zamknięty na cały pobyt i czy oczywiście nam to pasuje.

Ostatnią z opcji jest woda. Chorwację turyści zwiedzają również dopływając statkami turystycznymi, jachtami czy katamaranami. Czartery jachtów czy łodzi są bardzo popularne, nocleg wówczas wypada w zasadzie tam gdzie się zatrzymacie :)