Co robić w Krakowie? Lista najciekawszych atrakcji w mieście.

Czego nie możesz przeoczyć odwiedzając Kraków

Co robić w Krakowie? Lista najciekawszych atrakcji w mieście.

Czego nie możesz przeoczyć odwiedzając Kraków
Co musisz zobaczyć w Krakowie
Urlop w Krakowie

Jeśli wybieracie się na weekend do Krakowa musicie zastanowić się co chcecie zobaczyć. Atrakcji jest bowiem tak dużo, że prawdopodobnie musielibyście spędzić miesiąc albo i dwa aby zobaczyć wszystko, a być może i to byłoby za mało. Ale nie martwcie się do Krakowa warto wracać wiele razy. W poniższym artykule chcielibyśmy Wam zaoferować najciekawsze miejsca, które sami zwiedziliśmy i sprawdziliśmy.

Top 3 zabytki, które obowiązkowo trzeba zobaczyć w Krakowie:

Absolutne must see w Krakowie to Wawel, Sukiennice i kościół Mariacki. Gdy będziecie zwiedzać tą Świętą Trójcę miasta przy okazji zobaczycie piękny Rynek Główny, przejdziecie przez Planty oraz zobaczycie zakole Wisły nad którym położony jest Wawel. 

Te kilka punktów na mapie miasta jest absolutnie obowiązkowa, także jeśli nigdy nie byliście w Krakowie a macie mało czasu, myślę, że warto będzie przejść się po tych kilku reprezentacyjnych zabytkach. 

Mniej oczywistym a równie interesującym miejscem jest Mały Rynek, na którym swoje kramy rozkładają handlarze rękodzieła czy tradycyjnych wyrobów jak sery, wędliny, pieczywo. Ważnym punktem miasta jest również Plac Szczepański, na którym stoi fontanna, na placu odbywają się różne wystawy, akcje, performance. Na rogu ul. Jagiellońskiej i Placu Szczepańskiego można zobaczyć Teatr Stary.  Spacerując od drugiej strony Rynku miniemy Barbakan oraz słynny Teatr im. Juliusza Słowackiego.

Najbardziej znane ulice Krakowa, które warto zobaczyć: 

W zasadzie jeśli macie czas to warto zajrzeć na wszystkie odnogi Rynku Głównego, bo każda ulica jest inna i ma swój klimat. 

Dwie najbardziej znane ulice Krakowa to Floriańska i Grodzka. Ulicę Floriańską można zacząć zwiedzać od Bramy Floriańskiej i kierować się w stronę Rynku Głównego, polecam wznieść wzrok nieco wyżej i popodziwiać fasady kamienic, niektóre są niezwykle zdobne, na innych zobaczycie tablice pamiątkowe na cześć znanych ludzi, którzy w nich żyli. Floriańska doprowadzi nas do Rynku Głównego, wyjdziemy wprost na boczną ścianę kościoła Mariackiego. 

Drugą bardzo znaną ulicą jest Grodzka, która ma nietypowy kształt i odbiega od tradycyjnego podziału ulic otaczających Rynek. Jeśli spacer zaczniecie od Rynku Głównego, Grodzka doprowadzi Was na Wawel. Idąc Grodzką miniecie Plac Wszystkich Świętych, barokowy kościół śś. Piotra i Pawła czy jeden z najstarszych kościołów Krakowa, pw. św. Andrzeja. 

Inne mniejsze uliczki to Bracka, znana miedzy innymi z piosenki Grzegorza Turanua, która wyprowadzi nas wprost na kościół Franciszkanów, w którym znajdziecie witraże i malowidła autorstwa Stanisława Wyspiańskiego czy obrazy Józefa Mehoffera. 

Polecamy również przejść się ulicą Kanoniczą, która doprowadzi Was na Wawel. Warto się rozejrzeć i docenić piękne fasady kamienic, czy znaleźć hotel Copernicus, gdzie za dobę trzeba zapłacić niemal tyle co niektórzy płacą za tygodniowy pobyt. 

Warto zerknąć również na Stolarską, na której od lat swoją siedzibę ma amerykańska ambasada, a co ważniejsze od wieków są to tereny oo. Dominikanów. Na końcu ulicy zobaczycie stary gotycki kościół Dominikański. Jeśli traficie do Krakowa w czasie świąt czy rekolekcji zobaczycie tłumy ludzi.

Najpiękniejsze kościoły, które warto zobaczyć w Krakowie:

Obowiązkowo musicie zobaczyć wcześniej wspomniany kościół Mariacki z ołtarzem znanym wśród historyków sztuki na całym świecie autorstwa Wita Stwosza. Na Placu Wszystkich Świętych koniecznie zajrzyjcie do bazylik obu bractw Franciszkanów i Dominikanów. Na spacerze ulicą Grodzką wstąpcie do kościoła śś. Piotra i Pawła inspirowanego włoskim kościołem Il Gesu. 

Inne kościoły warte zobaczenia to kościół św. Anny z fenomenalnymi stiukowymi dekoracjami, oo. Pijarów na ul. św. Jana, św. Krzyża przy Plantach,  czy nieco dalej od centrum kościoły św. Katarzyny czy Bożego Ciała na Kazimierzu. 

Najlepsze muzea w Krakowie, które warto zobaczyć:

Nie wiem czy ktoś kiedyś podliczył ile jest muzeów w Krakowie, ale przypuszczam, że mówimy o conajmniej setce. Prezentujemy tu te, w których byliśmy i uważamy je za warte polecenia. 

A zatem po pierwsze koniecznie musicie zajrzeć do Gmachu Głównego Muzeum Narodowego przy Błoniach. To tu zazwyczaj prezentowane są najważniejsze wystawy w mieście. Poza stałą kolekcją, warto śledzić wystawy czasowe, na których zobaczyć można najznakomitsze dzieła, podparte ciekawymi ekspozycjami.

Polecamy również MOCAK czyli muzeum sztuki współczesnej, gdzie znajdziecie najnowsze dzieła polskich i zagranicznych artystów zebrane w jednym miejscu. 

Warto zajrzeć również do Podziemi Rynku gdzie kilka lat temu stworzono muzeum (dokładnie oddział Muzeum Historycznego). Podczas remontów Rynku Głównego odkryto, bowiem ślady osadnictwa. Długo debatowano nad sposobem ich ekspozycji, miedzy innymi pojawiała się idea przeszklenia rynku, z uwagi jednak na fakt, iż szklane „chodniki” są bardzo trudne do utrzymania, zdecydowano się na podziemne muzeum i chyba był to trafny wybór. 

W Sukiennicach można zatem zejść do podziemi, ale również wejść do środka żeby zobaczyć wspaniałe malarstwo XIX i XX wieczne.

Jeśli interesuje Was sztuka średniowiecza koniecznie zajrzyjcie do Muzeum Biskupa Erazma Ciołka. To muzeum nie jest tak bardzo znane, a warto je zobaczyć, bo to zbiór fantastycznego średniowiecznego malarstwa i rzeźby. Dodatkowo zabytki zostały bardzo ciekawie wyeksponowane.

Nie wiem czy wszyscy wiedzą, ale Kraków jest w posiadaniu bardzo cennego obrazu samego Leonarda da Vinci. Tzw. „Dama z gronostajem” zdobi ściany Muzeum Czartoryskich od wielu lat. Obraz jest na prawdę piękny i warto dla niego ale także da bogatej kolekcji rodziny Czartoryskich odwiedzić muzeum. 

Inne muzeum, które może być szczególnie atrakcyjne dla dzieci to Muzeum Inżynierii Miejskiej, gdzie znajdziecie ekspozycje dawnych maszyn oraz salę doświadczeń fizycznych, która cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Jeszcze ciekawszy od samego muzeum jest jego oddział, który znajduje się na terenie Parku Lotników. Park Doświadczeń im. Stanisława Lema bo o nim mowa to świetne miejsce gdzie na dużym terenie przygotowano różne instalacje, które pozwalają dzieciom zrozumieć i poznać zasady działania zjawisk fizycznych. To na prawdę rewelacyjne miejsce. Polecamy!

Tuż obok znajduje się Muzeum Lotnictwa, również świetna atrakcja zarówno dla tych większych i mniejszych. Muzeum jest duże i posiada sporo eksponatów. Warto zajrzeć jeszcze do Muzeum Żydowskiego, Archeologicznego czy Etnograficznego, a także od Muzeum Obważanka czy Muzeum Figur Woskowych. 

Place zabaw które warto zobaczyć

Jeśli na podróż do Krakowa wybieracie się z dziećmi koniecznie musicie pozwiedzać place zabaw. To może brzmieć nieco infantylnie ale wierzcie mi od kilku lat w mieście co roku powstają genialne place zabaw, na których bawią się i duzi i mali. Są to realizacje, które wykorzystują naturalne materiały, motywami przewodnimi są smok wawelski, fauna i flora. Wszystko ma być ekologiczne, naturalne, ma pobudzać dziecięcą wyobraźnie i wpasowywać się w krajobraz osiedli czy parków. 

Koniecznie zajrzycie do Parku Krakowskiego, gdzie znajdziecie cały system pomp wodnych, żurawi i koparek do piasku, którymi dzieci mogą się bawić. Na Plantach pokręćcie się na karuzeli z fantazyjnymi ślimakami przy placu zbaw Dzikie Planty. Jeśli będziecie odwiedzać Park Lotników na jednym z placów zabaw znajdziecie wielkiego czerwonego ziejącego ogniem smoka, który zakopał się w piasku, a po drugiej stronie parku wiele atrakcji na placu zabaw dla lotników.  

Warto też zajechać do Nowej Huty żeby zobaczyć Park Żeromskiego świeżo oddany po remoncie. Na jego terenie zbudowano plac zabaw, na którym pajęczynę uwił sobie pająk, a ptaki w wielkich koszach wiklinowych złożyły gigantyczne jaja, które można im pomóc wysiedzieć. Obok trampoliny, ślizgawki, górki do wspinania, piaskownica i wszystko to czego dziecim trzeba do szczęścia. 

Można też wybrać się na spacer bulwarami Wisły i dojść do Parku Dąbie, gdzie zamieszkał dwugłowy czerwony smok. My nie możemy się doczekać, żeby zobaczyć wielkiego roślinożernego smoka Delicjusza, który powstaje właśnie w pięknym Parku Decjusza. Smok zjadł właśnie jabłko, obok leżą obierki wielki guzik z igłą, a w środku brzucha smoka znajdują się liny, które umożliwiają przejście przez jego brzuch.

Najpiękniejsze Parki w Krakowie , które warto zobaczyć

Ogromnym atutem Krakowa jest fakt, iż pomimo licznych zbudowań pozostało tu tak wiele zieleni. Po pierwsze ogromne Błonia, których na szczęście nikt nigdy nie odważył się ruszyć, Planty otaczające główną część Starego Miasta oraz około 50 parków! 

Szczególnie polecamy wcześniej już wspomniany Park Lotników, ze starymi drzewami, który obecnie otoczony jest licznymi atrakcjami. Zajrzycie koniecznie do Parku Jordana oraz Parku Krakowskiego, a także do kameralnego ale za to bardzo urokliwego Park Stanislawa Wyspiańskiego. Miłym spacerem może być również wycieczka do Parku Decjusza czy Parku Zaczarowanej Dorożki. 

Najpiękniejsze kopce w Krakowie

Kopce to wielka chluba Krakowa, świetne miejsca na spacer i punkt widokowy na panoramę miasta. Jeśli macie czas polecam toure po wszystkich czterech kopcach, ale jeśli jesteście w Krakowie przejazdem udajcie się na spacer na przepiękną dzielnicę miasta Salwator i kopiec Tadeusza Kościuszki. Piękna dzielnica, widok z kopca oraz jego otoczenie na pewno zrobią na Was wrażenie.

Naszym ulubionym jest za to kopiec Kraka, z którego rozpościera się piękny widok na miasto. Wokół otacza go spora polana, która jest miejscem popołudniowego relaksu mieszkańców Krakowa.  

Najpiękniejsze dolinki w Krakowie

Krakowianie są prawdziwymi szczęściarzami, bo zaledwie pół godziny drogi od miasta rozpościera się jura krakowska i wspaniałe i malownicze dolinki. Są to świetne miejsca na spacer, wycieczkę rowerową, piknik czy tereny do uprawniania sportów nord walkingu, joggingu, wspinaczki i wielu innych. 

My szczególnie upodobaliśmy sobie Dolinkę Mnikowską, której przejście jest bardzo łagodne i komfortowe, trasa jest krótka, urozmaicona licznymi ławeczkami i miejscami piknikowymi. Wzdłuż ciągnie się droga krzyżowa a na jej środku w skale znajduje się kapliczka z malowidłem naskalnym Matki Boskiej. Wokół polanka, ławeczki i mostek. 

Opozycją do Dolinki Mnikowskiej, która jest typowym miejsce do niedzielnego spaceru jest Dolina Racławki, długa, malownicza dolinka o bardzo urozmaiconym terenie. Tereny idealne na przejażdżkę rowerową, spacer z psem, ale już nie koniecznie na frywolny spacer z dwu czy trzy latkiem (dużo skarp). Warto polecić jeszcze Dolinkę Kobylańską na piknik wśród skał czy Dolinę Kluczwody.

Mam nadzieję, że ten artykuł pozwoli Wam dobrze spędzić czas w Krakowie, zwiedzić miasto, odpocząć od pracy!

Największe atrakcje turystyczne w Krakowie