Jeziora, stawy i kąpieliska w okolicach Krakowa - lista najlepszych miejsc

Weekend nad wodą

Jeziora, stawy i kąpieliska w okolicach Krakowa - lista najlepszych miejsc

Weekend nad wodą
Relaks nad wodą
Nad wodę w okolicach Krakowa

Gdzie w Krakowie i okolicy nad wodę?

Odpowiedź nie jest tak oczywista, bo w okolicy Krakowa nie znajdziecie naturalnych jezior. Większość miejsc to sztuczne zbiorniki wodne, o które dotychczas nikt zanadto nie dbał. W ostatnich latach jednak się to zmieniło i naprawdę jest gdzie pójść i miło spędzić czas.

Gdzie nad wodę w Krakowie?

BAGRY

Tylko w samym Krakowie możecie skoczyć na Bagry - w ostatnich latach przygotowano tam plażę, hamaki, nowe ławeczki mostki i wyznaczono miejsca do grillowania. 

ZALEW NOWOHUCKI

Rok temu (2020) oddano do użytku Zalew Nowohucki, który także przeszedł gruntowny remont. Tu również znajdziecie małą plażę, wygodne ławeczko-leżaczki, jest też kort do gry w siatkówkę, scena do tańca, plenerowa siłownia, plac zabaw…i wiele innych atrakcji …nie wspominając o małej tężni solankowej, którą wreszcie udało się zbudować (poprzednią ktoś podpalił :( ..)

BULWARY WIŚLANE - PLAŻA POD HOTELEM FORUM

Nad wodą oczywiście możecie znaleźć się idąc Bulwarami Wiślanymi, pod Hotelem Forum usypana jest plaża, można skorzystać z leżaczków i lokalnej knajpki. To miejsce głównie dla zwolenników hipsterskich miejsc - na towarzyskie wyjścia.

STAWY W PARKU LOTNIKÓW

Zaledwie kilka dni temu (19.04.2021) otwarte zostały małe jeziorka w Parku Lotników. Na przeciwko M1, obok Parku Doświadczeń im. S. Lema i Smoczego Skweru znajdziecie małe płytkie stawy, pomiędzy, którymi biegną drewniane kładki. Wokół piękna roślinność i budynek, w którym chyba będzie knajpka (remont wciąż trwa, więc póki co ciężko powiedzieć). Dodam tylko, że nie jest to kąpielisko, nie ma tu plaży - to raczej miejsce na spacer, albo spoczynek na ławeczce w miłym otoczeniu.

SKAŁKI TWARDOWSKIEGO

Warto wspomnieć o Skałkach Twardowskiego gdzie znajdziecie zbiornik wodny porównywany widokowo do małej Chorwacji. Dotychczas miejsce owiane było licznymi kontrowersjami. Obecnie na kratach okalających teren widnieje informacja, że tereny zostały przejęte przez miasto i planowana jest tu większa inwestycja.

SPACER NAD RUDAWĄ

My lubimy też przejść się wzdłuż Rudawy, spacer można zacząć przy Błoniach i kontynuować wzdłuż rzeki. 

Kąpieliska w okolicach Krakowa

NAD RABĄ

Jeśli oddalicie się trochę od Krakowa możecie pojechać nad Rabę. Nad rzeką będziecie mogli skorzystać z lokalnych food trucków, usiąść na leżaczkach. Co do kąpieli to szczególnie nie polecamy, to jednak dość dynamicznie płynąca rzeka o wątpliwej renomie jeśli chodzi o czystość…ale zawsze można zanurzyć choć jedną nogę i spędzić miło czas.

KRYSPINÓW

Kryspinów znają chyba wszyscy, bo to jedno z najbliższych i najbardziej popularnych kąpielisk w okolicy Krakowa. Kryspinów zmienił się w ostatnich latach, widać tu poczynione inwestycje. Dzięki nim możemy skorzystać z przestronnych strzeżonych plaż, dużych parkingów zainwestowano w małą gastronomię, place zabaw czy siłownie plenerowe.

PRZYLASEK RUSIECKI

Kryspinów powoli zaczyna mieć konkurencje, bo już w tym sezonie otworzy się od jakiegoś czasu zapowiadane kąpielisko w Przylasku Rusieckim za Nową Hutą. Tereny pokrywają stawy rybne, z których jeden już od dawna przeznaczony był na kąpielisko. Miejsce było jednak bardzo zaniedbane i przyciągało imprezowe towarzystwo. Na chwilę obecną zobaczycie piękne molo, kładki, wysokie trawy i inną wodną roślinność, parking, dwie nowoczesne łazienki typu stodoła, plac zabaw i wiele innych ciekawych atrakcji. Na miejscu zmieszczono monitoring…zapowiada się naprawdę ciekawie.

PLAŻA KUTER PORT W NIEZNANOWICACH

Jeszcze jedno miejsce, które powstało chyba w tamtym roku to kąpielisko w Plaża Kuter Port w Nieznanowicach. Jakiś czas temu były tam głównie stawy rybne i bardzo fajna knajpka z placem zabaw w formie statku rybackiego. Na chwilę obecną jeden zbiornik wodny został przeznaczony na kąpielisko, z wyznaczonymi strefami dla dzieci i dorosłych. Plaża jest dość duża, są ratownicy, widać też, że dbają o porządek, ludziom, którzy zachowują się zbyt wulgarnie zwracana jest uwaga…

PRZYSTAŃ BRZEGI

Ostatnie miejsce to również nowe kąpielisko Przystań Brzegi, niestety nas tam jeszcze nie było…ale pewnie się to wkrótce zmieni :)

Ja pamiętam czasy kiedy nad wodę jeździło się na wyżej wspomniany Kryspinów, Przylasek Rusiecki pomimo fajnego przyrodniczego kontekstu nie wzbudzał zaufania..Bagry czy Rabę ciężko było znaleźć w gąszczu krzaków, a czegoś takiego jak kąpieliska Przystań Brzegi czy Kuter Port w ogóle nie było na mapie. Co najciekawsze wszystkie te miejsca są obecnie nie do poznania. Nowoczesne, z bogatą infrastrukturą, gastronomią, małą architekturą czy piękną roślinnością przyciągają tłumy ludzi. Warto wspomnieć, że są to inwestycje z dosłownie kilku ostatnich lat, w co niemal ciężko uwierzyć. Oby tak dalej. Póki co zapraszamy do artykułów o poszczególnych miejscach gdzie szczegółowo opisujemy dojazd, parking, cenę wejścia i nasze wrażenia.