Krakowskie Dolinki - Dokładna Mapa wszystkich Podkrakowskich Dolinek

Poznaj Jurę Krakowso Częstochowską

Krakowskie Dolinki - Dokładna Mapa wszystkich Podkrakowskich Dolinek

Poznaj Jurę Krakowso Częstochowską
Ciekawe miejsca
Mapa turystyczna Dolinek Krakowskich

Dolinki Krakowskie idealne na spacery

Małopolska ma fantastyczne ukształtowanie terenu, a Dolinki Krakowskie są tego jednym z najlepszych przykładów. Wystarczy odjechać kilka kilometrów od Krakowa aby oderwać się od zgiełku miasta. Dolinki poza fantastycznymi walorami przyrodniczymi nie oferują dodatkowych atrakcji, są to tereny Parków Krajobrazowych także nikt nie postawi tam wesołego miasteczka czy sieci restauracji – co jest ogromnym atutem. Ludzie, którzy tam przyjeżdżają są nastawieni na kontakt z naturą. Dzięki tej selekcji nie ma tam masowych tłumów, turyści wybierają atrakcje bliżej Krakowa a dolinki w dużej mierze pozostają atrakcją dla lokalsów.

Jura krakowsko - częstochowska na piesze wycieczki

Trochę geografii, a zatem dolinki położone są na Wyżynie Krakowsko – Częstochowskiej i należą do Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego. Tereny bogate są w liczne potoki oraz doliny z formami rzeźby kresowej. W skład dolinek wchodzą: Dolina KluczwodyBolechowickaKobylańskaBędkowskaMnikowskaSzklarkiRacławkiEliaszówki oraz kilka mniejszych. Część z nich z uwagi na swoje walory przyrodnicze to rezerwaty przyrody ( m.in. Dolina Kluczwody, Wąwóz Bolechowicki, Dolina Szklarki, Racławki i Eliaszówki).

Pieszo czy rowerem?

Przez dolinki wytyczone są liczne trasy, które często mogą obejmować również okoliczne zabytki. Na zwiedzanie całej jury można zaplanować dni, tygodnie a dla prawdziwych fanatyków przyrody nawet miesiące. Co najlepsze można tu wracać i eksplorować kolejne szlaki dzięki temu jura nigdy się nie nudzi. Najpopularniejszą formą zwiedzania terenów to turystyka piesza, rowerowa lub wspinaczkowa, ale odnajdą się tu również grotołazi np. w jednej z jaskiń na Wierzchowiu oraz użytkownicy kijów do nord walkingu, rolek czy hulajnóg na asfaltowych trasach. Niektóre dolinki dostosowane są dla osób niepełnosprawnych, inne dzięki ukształtowaniu terenu oraz drogom asfaltowym są w pełni przejezdne przez wszelkie wózki, inne mają strome zbocza i skaliste podejścia także zarezerwowane są dla starszych dzieci lub sportowców.