Najwspanialsze darmowe muzea w Londynie, kontrowersyjne wystawy Damiena Hirsta

Najwspanialsze darmowe muzea w Londynie, kontrowersyjne wystawy Damiena Hirsta

darmowe muzea
zwiedzanie Londynu

Najwspanialsze darmowe muzea w Londynie

Do Londynu warto przyjechać z uwagi na muzea. To chyba jedyne takie miejsce na świecie gdzie muzea, których kolekcje są tak bogate są …darmowe. Nie wiem czy ktoś kiedyś podliczył ile jest muzeów w samym Londynie ale zdecydowanie trzeba by było przeznaczyć na ich zwiedzanie co najmniej pół roku. Darmowy dostęp oraz ich wysoki poziom pokazuje jak zamożnym krajem jest Anglia. Muzea utrzymywane są, bowiem przez państwo, ale także przez liczne dotacje od miłośników sztuki i kultury. Istnieje również wiele organizacji, które zajmują się pozyskiwaniem funduszy. Co roku wielu kolekcjonerów przekazuje swoje prywatne zbiory muzeom. Przy muzeach pracuje sztab ludzi, wybitnych historyków sztuki, kuratorów czy konserwatorów a także techników art-handlerów, stolarzy, kierowców i wielu, wielu innych. Nie chciałabym dyskredytować polskich zbiorów, ale nasze kolekcja to jedna tysięczna tego co znajduje się choćby w samym Londynie. Nasza historia jest jednak dużo bardziej burzliwa i ciężko się temu dziwić.

Tate Gallery - sieć znanych galerii w Anglii

To jedna z najsłynniejszych galerii na świecie. Warto wiedzieć, że Tate Gallery posiada kilka oddziałów m.in. Tate Britain, Tate Modern, Tate Liverpool i Tate St. Ives. Dla tych którzy lubią sztukę i mają czas polecam odwiedzić wszystkie trzy oddziały. 

W Tate Britain znajdziecie głównie sztukę lokalną, ale nie tylko. Jospeh Mallord William Turner jeden z najbardziej znanych angielskich malarzy ma tu swoje oddzielne skrzydło budynku. Będziecie mogli zobaczyć jego mało znane szkice czy obrazy a także dowiedzieć się co nieco o jego życiu. Naukowcy z Tate Britain zajmują się badaniem twórczość tego malarza. W swoich zbiorach mają nawet odlew jego linii papilarnych, które znaleziono na jednym z obrazów.

To jednak Tate Modern jest tym najbardziej znanym muzeum. Po pierwsze architektura tego miejsca jest wyjątkowa, bryła budynku zostałą zaprojektowana przez znane biuro Herzog & de Meuron. Choć warto dodać, że stanowi ona przebudowę dawnej elektrowni. Dodatkowo zwiedzanie muzeum można połączyć ze spacerem nad Tamizą lub przedostać się na drugą stronę rzeki specjalną kładką wprost na katedrę Świętego Piotra. 

Zbiory zarówno Tate Modern czy Tate Britain są ogromne. W zasadzie tylko niewielki procent kolekcji eksponowany jest na ścianach. Reszta magazynowana jest w specjalnych pilnie strzeżonych oddziałach zlokalizowanych na obrzeżach miasta lub w dawanych bunkrach wojennych. Trudnym zadaniem kuratorów sztuki jest utrzymanie wszystkich zabytków w dobrym stanie, a także cykliczna wymiana ekspozycji aby zwykli ludzie mieli dostęp do zbiorów, które najzwyczajniej leżą w przysłowiowej szafie. 

Kontrowersyjne wystawy w Tate Modern - wystawa Damiena Hirsta

W Tate Modern wystawiane są obrazy najbardziej awangardowych artystów świata. Kilka lat temu odbyła się zbiorowa wystawa kontrowersyjnego twórcy Damiena Hirsta, który zasłynął dziełem przedstawiającym platynową czaszkę obsadzoną diamentami. Artysta słynie także ze sztuki, w której jako swojego medium używa martwych zwierząt. Dlatego na wystawie w Tate można było zobaczyć rekina zawieszonego w formalinie, przeciętą na pół krowę, witraż ze skrzydeł motyli czy dywan z much….w jednym z pomieszczeń znajdowała się sala z motylami, które przeżywały tam swój cykl życia. 

National Portrait Gallery 

Portrait Gallery to fantastyczne muzeum, w którym znajdziecie portrety najbardziej znanych ludzi na świecie w tym wielu Brytyjczyków. Często autorami zdjęć są wybitni fotografowie. Poza zdjęciami znajdziecie tu szkice, karykatury, malarstwo i rzeźby. Muzeum cieszy się dużym zainteresowaniem i rok rocznie odwiedzane jest przez wielu ludzi. 

The British Museum

The British Museum to gigantyczne muzeum sztuki starożytnej (i nie tylko) na które przeznaczyć trzeba minimum cały dzień - a prawdziwi miłośnicy być może nawet miesiąc. Eksponowana kolekcja jest ogromna a stanowi tylko ułamek cennych zbiorów. Nie jest zresztą tajemnicą fakt, iż The British Museum boryka się z problemami metrażowymi, które w ostatnich latach zostały poniekąd rozwiązane poprzez zadaszenie wielkiego dziedzińca im. Królowej Elżbiety II. Reszta kolekcji przechowywana jest w specjalnych magazynach część z nich znajduje się ponoć w podziemiach budynku.  

Barbarzyńskie grabieże w Atenach hrabiego Elgina

Zbiory w jakich posiadaniu jest muzeum brytyjskie budzą spore kontrowersje. Thomas Bruce - hrabia Elgin w latach 1801 - 1812 wykorzystując polityczną sytuację i doprowadził do wydania pozwolenia na wywóz rzeźb i płaskorzeźb znajdujących się w Grecji w Atenach. Za sprawą lorda wywieziono wówczas około 56 płyt płaskorzeźbionego fryzu, 15 metop, 17 figur z tympanonów, kariatydę i kolumnę z Erechtejonu…Aby zdemontować poszczególne elementy robotnicy używali ciężkiego sprzętu tym samym niszcząc czołowe zabytki Aten. Jeszcze w tamtych czasach działania lorda budziły kontrowersje, a rząd grecki do dziś prowadzi starania w celu odzyskania cennych zabytków dziedzictwa kulturowego ich ich kraju. Niestety bezowocnie. 

Cała historia brzmi dość barbarzyńsko chyba jedyną kwestią, która usprawiedliwia Brytyjczyków jest fakt, iż zbiory pozostawione w Grecji mogłyby nie mieć szans na takie warunki czy konserwacje jaką otrzymały w Anglii. Obecnie wszystkie zabytki znajdują się w stanie idealnym, a niektóre posiadają swoje wierne kopie.

Tak czy inaczej to właśnie w Anglii możecie zobaczyć fenomenalne fryzy Azteków, hieroglify Egipcjan, sarkofagi, mumie i wiele, wiele innych. Idąc przez muzeum poznacie historię sztuki świata od zarania dziejów ludzkości. Eksponaty są zadbane, ekspozycje przemyślane, multimedia pozwalają zdobyć odpowiednią wiedzę czy urozmaicić odbiór sztuki. Do British Musuem warto przyjść w tygodniu, najlepiej poza sezonem turystycznym..wstęp do muzeum jest oczywiście darmowy. 

Science Museum

Science Museum to miejsce szczególnie interesujące dla najmłodszych, ale nie tylko. Odpowiednikiem Science Museum w Polsce może być warszawskie Centrum Nauki Kopernik. W muzeum będziecie mieli możliwość dowiedzieć się więcej o różnych zagadnieniach fizyko - chemicznych. Ale także prześledzić dzieła czołowych brytyjskich wynalazców. Science Museum aktywnie działa również w zakresie edukacji dla najmłodszy, organizuje liczne spotkania, eksperymenty i pokazy. Oczywiście wszystkie eksponaty w muzeum są interaktywne, każdy może spróbować przeprowadzić dany eksperyment, dodatkową atrakcją są multimedia, które ułatwiają odbiór. Warto dodać, że muzeum ma również całkiem fajny sklepik, w którym znajdziecie różne gadżety tj. lampa z lawą, kalejdoskop, kostkę Rubika i wiele, wiele innych. 

Natural Museum

Natural History Musuem to gigantyczne muzeum, które posiada ponoć ponad 70 milionów (!!!) eksponatów podzielonych na 5 działów (botanika, entomologia, mineralogia, paleontologia i zoologia). Dla dzieci szczególnie interesująca będzie galeria dinozaurów, w której znajduje się naprawdę straszny ruchomy dinozaur, który rusza się i ryczy a wszystko w przyciemnionym, zamglonym pomieszczeniu, które dodatkowo wzmaga poczucie grozy…Kiedy byłam w NHM na środku głównego holu stał odlew szkieletu wielkiego dinozaura diplodoka (Dippy), którego obecnie zastąpił szkielet płetwala błękitnego. 

W Natural History Museum znajdziecie bogatą kolekcję płazów, gadów, ssaków, ptaków a także minerałów. Piękna architektura budynku pozwala przenieść się w inny świat. Wystawie towarzyszą liczne zdjęcia, filmy, eksponaty dla niewidomych, multimedia i wiele innych, które sprawiają, że wystawa jest naprawdę atrakcyjna. W muzeum będziecie mogli skorzystać z rodzinnej restauracji.

Klimatyczna kolacja pod szkieletem diplodoka

Co ciekawe raz na jakiś czas Natural History Museum organizuje równe eventy np. nocowanie uczniów szkół podstawowych, wieczorki jazzowe czy wernisaże. Tuż po zamknięciu pod szkieletem dinozaura (obecnie pewnie pod płetwalem) ustawiane są stoliczki obok zasiada band, który umila wieczór. Można zamówić lampkę wina czy szampana. W podobnej atmosferze organizowane są wernisaże. Z ciekawostek, niektóre dzieci mogą zauważyć, że serial Andy i prehistoryczne przygody jest kręcony właśnie w Natural Hisotry Museum. 

Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud 

Ewidentnie niezwykle znanym miejsce jest muzeum figur woskowych. Miejsce cieszy się ogromną popularnością. Będziecie mogli oczywiście spotkać wiele ciekawych osobistości tych żyjących ale też i tych, którzy przenieśli się na tamten świat. :)