Pierwsze wyjścia z dziećmi w góry - od czego zacząć?
Jeśli chcecie zacząć chodzić z dziećmi po górach, a sami nie jesteście urodzonymi górołazami przyda Wam się kilka tras rozbiegowych. Do tego celu polecamy oczywiście Małopolskę, która dostarcza wiele różnorodnych tras i szlaków, które możecie dostosować do swoich możliwości. My przed prawdziwymi wyjściami w góry rozkręcaliśmy się na jurze krakowsko częstochowskiej. Liczne dolinki zróżnicowane pod kątem przyrodniczym ale również pod kątem dystansu były świetne na początkowe dłuższe spacery zaraz po miejskich parkach. Polecam tu nasze artykuły o poszczególnych dolinkach czy artykuły na blogu o najpiękniejszych dolinkach w Małopolsce.
Jura krakowsko częstochowska na pierwsze spacery z małymi dziećmi
Tak czy siak dolinki nie wiele mają wspólnego z górami... ale na ich przejście w większości można zabrać wózek czy rowerek i zapoznać się własną kondycją czy możliwościami dziecka. W dalszej kolejności zaliczyliśmy najpopularniejsze dolinki w Tatrach czyli Dolinę Chochołowską czy Kościeliską. Tu trzeba się już przygotować na nieco dłuższy dystans więc może to stanowić kolejny krok w kierunku gór.
Pierwsze góry dla dzieci
Jeśli poczujecie bluesa a dzieciaki chęć do spacerowania polecamy zaryzykować pierwsze wyjście na Maciejową. To dość prosta i relatywnie łagodna góra, której szczyt wieńczy malownicze Schronisko PTTK. Wzniesienia nie są zbyt trudne i przerywane spokojnymi polanami. Dodatkowym atutem jest malowniczość trasy z pięknymi widokami.
Inną propozycją może być przepiękny Wąwóz Homole, którego trasa przebiega wzdłuż potoku Kamionki. Jest to dość krótka ale za to bardzo malownicza trasa, według nas bardzo atrakcyjna dla dzieci z uwagi na liczne mostki, schody, kamienie czy wspomniany potok.
Kolejną dość podobną pod kątem trudności jest trasa na Kudłacze. Może jest odrobinę dłuższa ale również dość spokojna z niewielkimi przewyższeniami. Na szczycie będziecie mogli odpocząć w Schronisku PTTK czy zrobić piknik na wielkiej polanie.
Luboń Wielki - górskie wyzwanie
Te wszystkie trasy są zdecydowanie dedykowane dla małych dzieci, osób starszych czy początkujących. Ostatnią, którą chcielibyśmy tu zaoferować jest trasa na Luboń Wielki. Polecam jednak poczytać o górze i ocenić własne możliwości jak również warunki pogodowe. Luboń Wielki to góra o wysokości około 1022 m. n.p.m. w Beskidzie Wyspowym. W porównaniu z poprzednimi propozycjami spotkacie się z ciągłymi wzniesieniem. Trasa biegnie cały czas pod górę w większości po kamieniach i może być niemałym wyzwaniem. Dodatkowo tuż przed samym szczytem znajduje się rumowisko skał na którym trzeba bardzo uważać zwłaszcza w okresie zimowym czy po deszczach kiedy kamienie są śliskie.
Wejścia na powyższe szlaki zajmą Wam od godziny do dwóch, podobny a często krótszy czas trzeba liczyć na zejście. O powyższych trasach polecam poczytać w naszych artykułach, gdzie szczegółowo opisujemy długość trasy, ukształtowanie terenu oraz czego można oczekiwać po górze. Zapraszamy też do osobnego artykułu o tym jak zachęcić dzieci do chodzenia po górach.