Mapa Smoczych Skwerów w Krakowie

W Krakowie stare palce zabaw zastępują nowe z motywem Smoka Wawelskiego

Mapa Smoczych Skwerów w Krakowie

W Krakowie stare palce zabaw zastępują nowe z motywem Smoka Wawelskiego
Place zabaw
Czas z dziećmi w Krakowie

Smocze Skwery tylko w Krakowie

W związku z tym, że od jakiegoś czasu jesteśmy rodzicami, część wakacji spędzamy na placach zabaw - w piaskownicy lub na ślizgawce. W Krakowie kilka lat temu zaczęły pojawiać się place zabaw, które łączy postać Smoka Wawelskiego tzw. Smocze Skwery. Pierwszy z nich odkryliśmy zupełnie przez przypadek w okolicach Nowohuckiego Centrum Kultury. Tak nam się spodobało, że w ciągu jednych wakacji zjeździliśmy wszystkie…czym się obecnie chętnie podzielimy. 

Lista Smoczych Skwerów

Największym kłopotem było jednak znalezienie adresów Smoczych Skwerów. Teoretycznie na stronie Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie istnieje lista, ale podaje tylko ogólne informacje gdzie dany skwer powinien być np. na jakim osiedlu, co na miejscu nie jest już takie oczywiste. Nam udało się odnaleźć wszystkie, nanieśliśmy je na naszą mapę, gdzie można pobrać dokładne współrzędne GPS - dokładnych adresów nie ma, bo place zabaw chyba nie mają takowych, można podawać adresy jakiś pobliskich bloków ale to potrafi być mylące. Pomysłodawcą smoczych skwerów jest radny Tomasz Urynowicz, który koordynuje realizację poszczególnych projektów - i chwała mu za to! 

Ekologiczne place zabaw

Smocze Skwery zastępują stare place zabaw. Na ich miejscach powstają nowoczesne place wykonane głównie z naturalnych materiałów, jak drewno, sznurek. Podłożem często jest piasek, kamyczki, ewentualnie materiały poliuretanowe. Skwery nie są zbyt skomplikowane to dość proste ślizgawki, skocznie, bujaki itp., wykonane jednak fantazyjnie z powtarzającym się motywem smoka. Główna ideą jest nie narzucanie dzieciom formy zabawy, tak aby mogły rozwijać swoją kreatywność.

Te starsze skwery, trzymają się bliżej tradycyjnej konwencji placów zabaw - znajdziemy ty ślizgawki, bujaki, huśtawki, natomiast te nowsze są coraz bardziej frywolne i widać, że projektanci coraz odważniej puszczają wodze wyobraźni. Naszym ulubionym jest czerwony drewniany smok, który zakopał się w Parku Lotników. Ten skwer powstał w ostatnich latach, obecnie jest jednym z najnowszych (2019/2020). Cały plac zabaw pokryty jest piaskiem, w którym leży zakopany smok - wystaje mu paszcza, grzbiet oraz ogon, obok zainstalowana została tyrolka, która cieszy się duża popularnością zarówno wśród dzieci jak i dorosłych, a także innej dziwne konstrukcje, którym w zasadzie ciężko nadać jakieś konkretne nazwy - ale można po nich skakać, bujać się i robić inne rzeczy jakie tylko dzieciom przychodzą do głowy. 

Inny czerwony tym razem dwugłowy smok zamieszkuje plac zabaw przy ul. Ofiar Dąbia w Parku Dąbie. Jest wspaniale położony bo nad samą Wisłą. Ten jednak poleciłabym rodzicom ze starszymi dziećmi, bo brakuje tu tradycyjnej piaskownicy czy innych zabaw dla najmniejszych tak do 2-3 roku życia. Większość zabaw opiera się na wspinaniu. 

Zapraszamy do naszych pozostałych artykułów o poszczególnych Smoczych Skwerach.  

Miejsca