Primošten

Chorwacja

Nasze ulubione miasteczko w Chorwacji

To jedno z naszych ulubionych miasteczek. Jest małe i kameralne położone na wyspie (obecnie półwysep) połączonej z lądem ma piękną długą plaże z widokiem na zachodzące do morza słońce. Uwielbiamy zajechać do Primoštenu na spacer wokół Starego Miasta, który prowadzi przez wąskie dróżki wzdłuż kamienistych zboczy. Po drodze zobaczycie malowniczo położone knajpki, niemal na samej plaży lub specjalnie nabudowanych konstrukcjach nad morzem. 

Co ciekawe Primošten w czasie wojny został niemal zmieciony z powierzchni ziemi. Archiwalne zdjęcia pokazują nieliczną architekturę, która zachowała się na Starym Mieście. Pomimo to miasteczko ma swój urok i czar, który bardzo lubimy i co roku przyjeżdżamy tu na fenomenalne zachody słońca.

Polecam zgubić się w wąskich uliczkach Primoštenu, zajrzeć do kościoła św. Rocha czy Matki Bożej Łaskawej. Gdy znajdziecie się na cmentarzu w centralnej części półwyspu zwróćcie uwagę na piękną panoramę jaka rozpościera się przy kościele św. Jerzego.

Plaże w okolicach Primoštenu

Nad wodę udajcie się nad jedną z plaż, które otaczają Primošten. Jedna z najbardziej znanych to plaża Raduća, z uwagi na swoje łagodne zejście jest bardzo popularna wśród rodzin z dziećmi. Inne to plaża Jure, Porat, Luka (niedaleko portu), sv. Juraj, Rosi (blisko Starego  Miasta) czy Dagna (mała plaża w zatoczce). 

Wyjątkowa kuchnia - wyborne restauracje

Środkowa Dalmacja a szczególnie okolice Primoštenu słyną z niesamowitej kuchni oraz tradycyjnych wyrobów. W regionie znajdziecie gaje oliwne czy winnice, z których wina i oliwy słyną z wyjątkowych walorów smakowych. To właśnie tu produkowane jest znane wino Babić. Poza owocami morza w restauracji warto zamówić tradycyjne owczy ser czy słynny pršut, tereny znane są, bowiem z wypasu owiec. 

Poza sezonem Primošten to leniwe miasteczko, w którym czas na chwilę się zatrzymał. W zasadzie tylko zachodzące słońce nieśmiało o tym przypomina. Natomiast w sezonie spotkacie tu mnóstwo turystów, ale również atrakcji jak festyny, koncerty. Jednym z nich jest Primoštenske užance, kiedy to Chorwaci dzielą się z turystami historią o swoim regionie. Festyn trwa kilka dni w jego trakcie zobaczycie wyścigi osłów czy wieczory rybackie.