Jezioro Como

Włochy

Jezioro Como co zwiedzić?

Będąc w Mediolanie warto wybrać się na wycieczkę nad jezioro Como, które otaczają góry. Jest to najgłębsze jezioro Alp i jedno z najgłębszych w Europie. To nietypowy włoski pejzaż, który większości może kojarzyć się bardziej z Austrią czy Szwajcarią niż Italią. 

Trasa spacerowa

Lago di Como można zwiedzić płynąc statkiem lub obejść je wokół. My wybraliśmy tą drugą opcję. Trasa wokół jeziora jest bardzo zadbana, to piękne alejki przy, których rośnie bujna roślinność. Dodatkową atrakcją są niesamowite wille i pałacyki. Te położone przy samym jeziorze wyposażone są wodne garaże. Zobaczycie jak mieszkańcy wypływają z nich swoimi łódkami czy motorówkami żeby dostać się na drugi brzeg. Dopiero po powrocie doczytałam się, że właścicielami niektórych posiadłości są gwiazdy Hollywood jak Brad Pitt, George Clooney czy Madonna, gdybym byłą tego świadoma chyba zabrałabym lornetkę…;) a tak w błogiej nieświadomości spacerowałam podziwiając pejzaże, być może mijając bożyszcze Hollywood.  Inną atrakcją jest słynna Willa La Gaeta, w której kręcono sceny z „Casino Royale”

Jezioro ma nietypowy kształt, jakby litery „Y”, na jego powierzchni znajduje się wyspa Isola Comacina. Wokół otaczają je znane ośrodki wypoczynkowe i parki. Como przyciąga wielu amatorów sportów wodnych windsurfingu, kitesurfingu, żeglugi. Gdy my zwiedzaliśmy Como widzieliśmy latające a później lądujące w wodzie hydroplany. 

Miasta wokół Lago di Como

Polecam odwiedzić okoliczne urokliwe miasteczka, które utrzymują się głównie z turystyki jak Varenna, Bellagio, Menaggio, Tremezzo, Lenno, Dongo, Lecco i inne. Przy czym to właśnie Bellagio uważane jest za perłę jeziora Como. Miasto zbudowane jest na cypelku, wysuniętym w głąb jeziora. Z uwagi na duże zainteresowanie wśród celebrytów, a także sławę jaką miasto cieszyło się nawet za czasów Napoleona czy Juliusza Cezara, Bellagio obecnie uchodzi za jedno z najbardziej ekskluzywnych małych włoskich miasteczek. Znajdziecie tu sporo drogich restauracji czy sklepów z odzieżą, biżuterią czy obuwiem. Pozostałe miasteczka są nieco bardziej kameralne, warto pokręcić się po każdym z nich, usiąść na kawę pod parasolkami czy skosztować lokalnych wyrobów.