Bratucicki Obszar Chronionego Krajobrazu


Wstęp bezpłatny

Las Bratucicki idealny na czas pandemii

Wszem i wobec oznajmiam, iż znaleźliśmy las idealny na czas pandemii! Jest wspaniały potężny, głównie iglasty o szerokich ścieżkach. 

Jak dojechać do Lasu Bratucickiego?

Nie ukrywam, że najwygodniej jest tam dojechać autem. Wystarczy wskoczyć na autostradę A4 i oddalić się nieco od Krakowa w kierunku Bochni. Wiatr we włosach dla tych co mają szyber dachy…a dla tych co nie mają klimatyzacja w twarz i lecimy. My testowaliśmy dwa wjazdy jeden od strony wsi Rudy Rysie a drugi od strony Dąbrówki. Ten drugi wjazd zapewni Wam łatwe dojście do wiekowego dębu Onufry.

Po takim czasie w izolacji każdemu mała przejażdżka dobrze zrobi. Jak spojrzycie na mapę to pomyślicie, że to kawał drogi, ale z drugiej strony Bratucickie Obszary Chronionego Krajobrazu niemal sąsiadują z tak chętnie odwiedzaną przez nas Puszczą Niepołomicką. To zaledwie kilkanaście kilometrów dalej. 

Las na czas pandemii

Zaraz po zdjęciu zakazów wstępu do lasów byliśmy tam już dwa razy i to w weekend. W lesie nie było prawie nikogo, spotkaliśmy dosłownie kilka grupek, które utrzymywały odpowiedni dystans. 

Stary dąb Onufry

Trasa jest bardzo łagodna płaska bez większych wzniesień o szerokich udeptanych ścieżkach, odpowiednich dla wszelakich kół ( choć gdzieniegdzie może być wyboiście). Polecam też odwiedzić pomnik przyrody - starego dęba Onufrego, o którym kilka słów więcej w osobnym artykule.

Gdzie iść na spacer w czasie pandemii?

Pomimo, że uwielbiamy Dolinki Krakowskie na chwilę obecną nie polecamy tych miejsc. Z tego co nas słuchy donoszą w Dolinie Mnikowskiej idzie się gęsiego podobnie jest w Dolince Kobylańskiej czy Ojcowskim Parku Narodowym. Może niech ten dziwny czas będzie dla nas dobrym pretekstem do odkrycia zupełnie nowych miejsc, których w samej Małopolsce jest tak wiele. Także zamiast gwaru w na popularnych szlakach, polecam posłuchać kukułki i dzięcioła, pobawić się w szukanie mrowisk, pobiegać za jaszczurkami czy spacerować po śladach kopyt sarenek albo dzików, których jest teraz naprawdę dużo.  

Susza w lasach

W lesie jest naprawdę bardzo, ale to bardzo sucho (maj 2020). Cała ściółka, którą niegdyś tworzyły trawy obecnie pokrywa siano. To niewyobrażalne, trzeba zachować naprawdę wyjątkową ostrożność aby nie przyczynić się do pożaru. My ostatnio zgłębiamy książkę „Smakowite drzewa” autorstwa Małgorzaty Kalemby - Drożdż, która podaje niezwykłe przepisy na dania, soki, lecznicze napary czy syropy z drzew. Dlatego zainspirowani książką szukaliśmy młodych pędów sosen…Zebraliśmy trochę żołędzi, złapaliśmy nawet jedną jaszczurkę..obserwowaliśmy żaby…polecamy było naprawdę miło, spokojnie a przede wszystkim bezpiecznie.

Mrówki

Jeśli zaczniecie spacer od strony Dąbrówki, na trasie natkniecie się na nie spotykaną ilość mrowisk. Gdy zatrzymacie się na chwile wręcz usłyszycie pracę tych małych stworzonek. 


Inne ciekawe miejsca w pobliżu