Dolina Będkowska
Wikipedia: Dolina Będkowska
Wstęp bezpłatny

Do tej dolinki mamy duży sentyment, kiedyś była to nasza ulubiona trasa blisko Krakowa. Obecnie dolinka stała się bardzo popularna i w weekendowe dni bywa tłoczno. Co najgorsze jest tam dość duży ruch samochodowy. Pomimo zakazu główną trasą prowadzącą przez dolinę cały czas coś przejeżdża. Dopiero w dalszej części asfalt zamienia się na ubitą ścieżkę, po której większość wózków z pompowanymi kołami powinna dać sobie radę. 

Dolina Będkowska krajobrazowo jest przepiękna, jest też jedną z najdłuższych dolin w tym obszarze. Droga ma charakter wąwozu poza licznymi okazami roślin często podlegającymi ochronie, podziwiać można ciekawie uformowane skały o wdzięcznych nazwach jak Iglica, Dupa Słonia czy Brama Będkowska oraz słynny wodospad Szum. Przez dolinę przebiegają szlaki piesze (niebieski, żółty i zielony) i rowerowe (czerwony). Na tarasie można zatrzymać się w gospodarstwie agroturystycznym Brandysówka czy Gospodarstwie Rybnym. 

Dość popularnym miejscem gdzie można zaparkować auto są stawy, gdzie mieści się wyżej wspomniane gospodarstwo rybne. Kiedyś samochód można było zostawić za darmo, odkąd jednak restauracja i biznes tego gospodarstwa prosperował za parking trzeba zapłącić około 20 złotych lub zamiennie kupić rybę czy skorzystać z restauracji. Finalnie jeśli nie jest się przeciwnym takiej polityce, nie jest to takie złe. Restauracja jest bardzo smaczna (choć w weekendy w porze obiadowej trzeba sporo poczekać na swoją kolej). Dania są dość proste, to głównie smażone ryby z frytkami i surówkami. My wprawdzie rzewnie wspominamy czasy kiedy restauracja raczkowała i jedzenie było bardzo tanie, porcje surówkowe większe i może nawet troszkę lepsze. Tak czy siak jeśli zrazi nas kolejka w restauracji można kupić rybę „na wynos", która jest wyławiana i patroszona na naszych oczach - chyba nie ma lepszej gwarancji świeżości. Obok knajpki możliwość wejścia na stawy, gdzie dziadkowie lub tatusiowie (ewentualnie mamuśki) wędkujący mogą zabrać swoje pociechy, a wyłowione ryby zabrać do domu. Przy knajpce plac zabaw piaskownica, zjeżdżalnia, mała trampolina, możliwość rozpalenia ogniska. 

O tym miejscu przeczytasz na naszym blogu:Inne ciekawe miejsca w pobliżu