Dolina Kobylańska Kawec, 32-089
Wikipedia: Dolina Kobylańska
Wstęp bezpłatny

To jedna z bardziej popularnych dolinek krakowskich. W ostatnich latach upodobali ją sobie wspinacze i turyści, którzy chętnie grillują na polanie u skalnych stóp. W pogodny letni weekend już na wejściu do doliny wita nas zapach podpałki i grillowanego jedzenia. My wówczas chętniej oddalamy się na spacer w głąb wąwozu. W porze deszczowej bywa błotniście, czasem strumyczek przybiera na sile i niektóre miejsca podmywa woda, w większości miejsca są jednak przejezdne nawet lekką spacerówką.

W grocie skalnej znajduje się kapliczka Matki Boskiej. Na tablicy widnieje napis „Rok pamiętny objawienia Matki Boskiej 1914. Tu jest moja wola stwierdzają wierni”. Na terenie doliny wyznaczone są szlaki piesze (żółty) i rowerowy (niebieski).

Gdzieś w miasteczku istnieje parking, z którego nigdy jednak nie korzystaliśmy chyba dlatego, że jest za bardzo oddalony od dolinki. Na szczęście przedsiębiorczy mieszkańcy zaczęli udostępniać swoje ogrody…ceny to wolna amerykanka kiedyś parę złotych, obecnie około 10 a nawet 20 złotych (za cały dzień). 

O tym miejscu przeczytasz na naszym blogu:


Inne ciekawe miejsca w pobliżu