Dolina Kościeliska- Tatrzański Park Narodowy
Wstęp bezpłatny

Ile zajmuje dojazd do Doliny Kościeliskiej z Krakowa?

Pomimo, że krakowianie mają tak blisko do gór, to wszak niecałe 80 kilometrów, kiepska trasa potrafi rozciągnąć podróż na 2, 3 a w okresach świątecznych nawet 4 godziny…

Ile kosztuje bilet do Doliny Kościeliskiej, a ile miejsce postojowe na parkingu?

Czasem gdy nie mamy pomysłu na spacer, wsiadamy rano w auto i jedziemy na spacer do Doliny Kościeliskiej. Bilety wstępu na teren parku są bardzo tanie około 5 zł od osoby, choć pamiętajcie o dodatkowym koszcie - parkingu, cena waha się od 10 do 20 zł za cały dzień. 

Jaki czas zajmuje dojście do schroniska Ornak?

Trasa do schroniska równym marszem zajmuje około 2 godzin (drugie dwie trzeba zarezerwować na powrót), droga jest prosta i większości płaska także spokojnie można zabrać na nią dzieci. Dla tych najmłodszych, dla których taki dystans może być wyzwaniem polecamy zabrać wózek, rowerek, sanki (zimą), ewentualnie jakieś nosidło. Polecamy ruszyć rano, jeśli na spacer udamy się po obiedzie wycieczka może rozciągnąć się do 17, 18 kiedy na szlaku zacznie robić się ciemno. 

Jak przygotować się na spacer po Dolinie Kościeliskeij ?

Co do przygotowania oczywiście w wakacje można się wybrać nawet w przysłowiowych japonkach.. pytanie czy będzie nam wygodnie? Poza głównym wakacyjnym sezonem trzeba jednak wziąć pod uwagę różnice temperatur pomiędzy różnymi regionami w Polsce. Pamiętam jak kiedyś w Krakowie na przełomie marca i kwietnia  kiedy wszyscy zapomnieli już o zimie my ruszyliśmy do Doliny Kościeliskiej…okazało się, że śniegu jest tam po pas. Było pięknie. 

Wczesną wiosną w początkowej części trasy oczywiście spokojnie da się iść w każdym obuwiu, na niewielkich górkach na trasie w głąb doliny mogą jednak znajdować się jeszcze pozostałości śniegu czy małe oblodzenia…ślizgawka w trampkach może Wam uniemożliwić albo bardzo uprzykrzyć dojście do schroniska.  

Zimą dzieciaki warto zapakować w odpowiednie sportowe ciuszki - w ruchu sportowa odzież nie dopuści do przegrzania, a jak będą jechać w bezruchu na sankach będzie trzymała ciepło..dlatego warto kupić, odkupić lub pożyczyć przede wszystkim dobre buty i spodnie zimowe. 

Schronisko PTTK na Hali Ornak

Schronisko PTTK na Hali Ornak znajduje się na Małej Polance Ornaczańskiej w górnej części Doliny Kościeliskiej w Tatrach Zachodnich na wysokości 1100 m.n.p.m.. Ze schroniska Orank możecie ruszyć na różne szlaki m.in. grań Czerwonych Wierchów (piękna trasa zwłaszcza jesienią) Grań Ornaku, Strarobociański Wierch, przez Iwanicką Przełęcz dostaniecie się również do Doliny Chochołwskiej. Ze schroniska można wyruszyć na zwiedzanie Dolin: Mylnej, Mroźnej Raptawiciej lub na spacer do Smreczyńskiego Stawu czy Tomanowej Polany.

Czy można wynająć nocleg w schornisku na Hali Ornak?

W schronisku można się przespać, może uda się Wam wynająć coś będąc na miejscu jednak dużo rozsądniej jest zarezerwować pokój wcześniej - w tej kwestii polecam wejść na stronę. Miejsc noclegowych jest bowiem tylko 48, pokoje są od 2- do 8 - osobowych, najwyższa ceną za osobę w pokoju 2 osobowym nie przekracza 70 zł. W schronisku można się napić herbatki, posilić jakimś jedzonkiem, wypełnić termos wrzątkiem. 

O tym miejscu przeczytasz na naszym blogu:


Inne ciekawe miejsca w pobliżu