Kaplica Trójcy Świętej w Lublinie


Wstęp płatny

Kaplica św. Trójcy powstała w latach 1341 - 1370 za panowania Kazimierza WIelkiego. Ale to na właśnie na zlecenie Władysława Jagiełły w 1418 roku została pokryta malowidłami rusko-bizantyńskimi. Autorem fresków był anonimowy zespół ruskich malarzy pod kierownictwem mistrza Andrzeja. 

Kaplica św. Trójcy powinna być obowiązkowym punktem na mapie każdego turysty. Nie wszyscy, bowiem wiedzą, że jest to jeden z ważniejszych zabytków w Polsce na dodatek tak dobrze zachowany. Malowidła mają wartość międzynarodową i są opisywane w książkach dla historyków sztuki na całym świecie. 

Zatem nawet jeśli nie jesteście wielkimi amatorami malarstwa, zwłaszcza dawnego warto tam zajrzeć. Polecam zapoznać się z symboliką średniowiecznego malarstwa wówczas poszczególne sceny można wręcz czytać. Co nietypowe dla tamtych czasów na łuku tęczowym został sportretowany sam Władysław Jagiełło. Zobaczycie też wyskrobane napisy to dawne graffiti. 

Kaplica zasłynęła również z prac konserwatorskich, które prowadzone były przez wiele lat i stanowią wzór podejścia do zachowywania zabytków tego typu. Warto dodać, że przez wiele lat nikt nie wiedział o istnieniu cennych fresków, kaplicach w momencie przeznaczenia na cele więzienne została pokryta od wewnątrz i zewnątrz białym tynkiem. Dopiero w 1897 roku Józef Smoliński odkrył fragmenty polichromii. WIele lat później w 1917-1918 rozpoczęto prace odkrywcze, ale dopiero w latach 50. XX wieku rozpoczęto gruntowną renowację kościoła. Prace zostały zakończone w latach 90..Inne ciekawe miejsca w pobliżu