Kopiec Kościuszki al. Waszyngtona 1, 30-204 Kraków
Wikipedia: Kopiec Kościuszki
Wstęp płatny

Kopiec Kościuszki to jeden z najpopularniejszych kopców miasta. Znajduje się w dzielnicy Zwierzyniec na Wzgórzu bł. Bronisławy. Po śmierci Tadeusza Kościuszki krakowianie domagali się uczczenia jego pamięci. Zdecydowano się na wzniesienie kopca, wzorem kopców Kraka i Wandy - symboli trwałości i niezniszczalności. Budowa trwała trzy lata 1820 -1823 i stała się elementem patriotycznego obowiązku. W historię kopca warto się zagłębić, w trakcie pierwszej i drugiej wojny światowej przejmowali go kolejni zaborcy starając się zatrzeć narodową tożsamość, nie obyło się również bez problemów technicznych związanych z jego utrzymaniem. W latach 1997 - 2002 po wielkich powodziach kopiec zamknięto aby poddać go gruntownej renowacji. W 1850 roku Kraków został otoczony fortyfikacjami w ramach przekształcenia miasta w twierdzę. Wokół kopca zbudowano fort cytadelowy 2 „Kościuszko”. Obecnie w fortach znajduje się siedziba radia RMF FM.

Na kopiec można dojechać autobusem, który dowiezie nas pod sam fort lub tramwajem zakładając spacer z pętli naprzeciwko klasztoru Norbertanek. Samochód możemy zaparkować pod samym kopcem lub trochę wcześniej przed kasztanowymi alejami. Wejście na kopiec jest płatne, w forcie znajduje się hotel oraz restauracja połączona z widokowym tarasem, na którym można podziwiać panoramę miasta. Obok fortu zbudowany został mały plac zabaw. Po zwiedzeniu zabytku można udać się na spacer Aleją Waszyngtona. Droga jest asfaltowa więc dojazd rowerem, hulajnogą czy biegówką wchodzi w grę nie mówiąc o lekkiej spacerówce czy gondoli.

Wejście na sam szczyt kopca poprzedza przejście przez wierzę z krętymi schodami co uniemożliwia wjazd z jakimkolwiek wózkiem. 


O tym miejscu przeczytasz na naszym blogu:


Komentarze

25/06/2022

"Wejście na sam szczyt kopca poprzedza przejście przez wierzę z krętymi schodami co uniemożliwia wjazd z jakimkolwiek wózkiem". Pytanie: jaki śturmok myli wiarę od wieży?

Ocena miejsca: -1 Zdobyte głosy: 0 1

Inne ciekawe miejsca w pobliżu