
Do Lasów Tynieckich zaglądaliśmy dość rzadko. Odwiedzaliśmy klasztor, korzystaliśmy z trasy rowerowej prowadzącej bulwarami wiślanymi do Tyńca, jednak jakoś tak się złożyło, że lasy nie były naszym głównym celem. Ale chyba dlatego tak bardzo lubię Małopolskę, wokół jest tyle pięknych zielonych miejsc, że nie sposób się nudzić. Najlepsze jest to, że część terenów znajduje się na terenie Krakowa a inne zaledwie pół godziny, godzina drogi od centrum miasta. Różnorodność szlaków dodatkowo urozmiaca wycieczki i pozawala odkrywać znane miejsca na nowo. Podobnie jest z Lasami Tynieckimi po długich spacerach po dość płaskiej Puszczy Niepołomickiej wspaniałą odskocznią były malownicze i pagórkowate tereny wokół Tyńca.
To chyba właśnie ukształtowanie terenu, jego bliskość do Krakowa oraz położenie przy zabytkowym klasztorze składają się na atrakcyjność tego miejsca. My do Lasu Tynieckiego dotarliśmy zaraz po zdjęciu obostrzeń o izolacji domowej w czasach pandemii koronawriusa. Dojechaliśmy do jednej ze ścieżek i ruszyliśmy przed siebie bocznymi stokami i udeptanymi ścieżkami. Jak się okazało dotarliśmy do Wzgórza Kozobica. Trasa była przepiękna, malownicza, urozmaicona wzniesieniami, dołami, wąwozami i powalonymi drzewami. Natrafiliśmy na ogromne mrowisko i polanę konwalii. Bardzo Wam te tereny polecamy.
Nie wszyscy wiedzą ale Lasy Tynieckie bądź też Wzgórza Tynieckie należą do dawnej wsi podkrakowskiej Tyńca, który w 1973 został włączony do Krakowa. Na ich terenie znajdziecie wzgórza:
Winnica (ok. 250 m)
Kowadza (261 m)
Duża Kowodrza (261 m)
Bogucianka (270 m)
Kozobica (282 m)
Ostra Góra (284 m)
Bukówka (269 m)
Duża Biedzinka (229 m)
Stępnica (266 m)
Wielkanoc (260 m)
Wielogóra (ok. 257 m)
Guminek (294 m)
Warto wiedzieć, że wzgórza włączono w obszar Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego. Na jego terenie znajduje się znany Rezerwat przyrody Skołczanka, użytki ekologiczne tzw. Uroczysko Kowadza, Uroczysko Tyniec i Uroczysko Wielkanoc.
Znajdziecie tu również dawne wapienne kamieniołomy m.in. Grodzisko, Bogucianka czy Wielkanoc. Ponadto miniecie miejsce poświęcone pamięci Żydom, którzy zostali tu straceni w czasie II wojny światowej oraz jaskinie i schrony Jaskinia w Winnicy, Schronisko w Biedzinie, Schronisko pod Grodziskiem, Schronisko w Stępnicy, Schronisko w Wielogórze, Schronisko w Skałach Winnicy, Schronisko w Winnicy Drugie, Szczelina nad Wisłą, Szczelina pod Klasztorem
Amatorzy wspinaczki mogą poćwiczyć na skale o „wdzięcznej” nazwie Skurwysyn oraz Winnica.
Wzgórze Kowadza, Wielkanoc, Bogucianka oraz Duża Kowodrza to wspaniałe punkty widokowe.
Popularną trasą jest zielony szlak turystyczny okrążający Tyniec. Trasę można rozpocząć od klasztoru ruszyć wzdłuż wałów przy Wiśle i skierować się na pierwsze wzniesienie Grodzisko. Kolejno trasa prowadzi przez wzniesienia Kozobica i Guminek oraz Ostrą Górę aż do Rezerwatu Skołcznka. Na koniec Uroczysko Wielkanoc przywita Was piękną panoramą na Wisłę i klasztor benedyktynów.
W Lasach Tynieckich nie znajdziecie asfaltowych tras jak w Puszczy Niepołomickiej czy krakowskich parkach. Dlatego wszyscy "zmotoryzowani" czyli Ci na dwóch lub czterech kołach muszą przemyśleć sprawę. Napewno znajdziecie szerokie udeptane trasy, ale gdzieniegdzie będzie Was czekało podejście, w innych miejscach szeroka ścieżka zmieni się w wąską dróżkę, którą trzeba będzie podążać gęsiego. My zachęcamy rodziny, bo trasa jest bardzo fajna i atrakcyjna dla dzieciaków i tych małych i większych. Jest gdzie biegać i co obserwować, trasę też można dzielić i dostosowywać do możliwości maluchów.