Wstęp bezpłatny

Ogród Saski w Lublinie to najważniejszy park w mieście. Idąc od Starego Miasta przez Plac Litewski dojedziecie do parku. Dojechać możecie komunikacją miejską, wybrać się na spacer lub zaparkować auto przy bocznych uliczkach lub od tyłu ogrodu. Najwygodniejszy parking znajdziecie przy ulicy Leszczyńskiego przy Urzędzie Statystycznym. 

Park powstał w 1837 roku według projektu Feliksa Bieczyńskiego w stylu angielskim na terenach należących do lubelskich dominikanów. Co ciekawe przez jakiś czas park był niedostępny dla zwykłych śmiertelników dopiero na początku XX wieku jego bramu otwarto dla wszystkich. Przy wejściu pozostaje mały domek, w którym funkcjonował zawód odźwiernego. 

Na terenie parku znajdziecie wygodne białe ławeczki, altany, klomby kwiatowe, zegar czasu, fontann. Z nietypowych elementów na terenie parku znajduje się domek dla pawi, ptaki mają swojego opiekuna i w ciągu dnia są wypuszczane na spacery.

W głębi Ogrodu znajdziecie Muszlę Koncertową, gdzie w sezonie wakacyjnym organizowane są liczne festiwale, koncerty i występy. Nieopodal jeden z popularniejszych placów zabaw. 

W 2012 roku park został zamknięty i przeszedł gruntowny remont. Inne ciekawe miejsca w pobliżu