Pałac Zamoyskich w Kozłówce


Wstęp płatny

Zespół pałacowo-parkowy we wsi Kozłówka to przepiękne miejsce tłumnie odwiedzane przez turystów. Poza pałacem, w którym obecnie znajduje się muzeum wokół znajdują się piękne ogrody.

Pałac został zbudowany w latach 1736-1742, zaprojektowany prawdopodobnie przez słynnego włoskiego architekta Józefa II Fontanę, który prężnie działał w tych rejonach. Pod koniec XVIII wieku pałac należał do Zamoyskich, którzy rozbudowali pałac i wnieśli wiele istotnych zabytków.

Obecnie zwiedzający mogą podziwiać neobarokowe i neoregencyjne plafony, piece z miśnieńskich kafli, marmurowe kominki, dębowe parkiety, rzeźby, malarstwo, rzemiosło artystyczne, meble, lustra i wiele innych. 

Po terenie parku dumnie przechadzają się pawie. Obok pałacu w budynku dawnej powozowni znajduje się Galeria Sztuki Socrealizmu, w której możemy ogłądać kolekcje rzeźby, malarstwa, rysunku, plakatu z I poł. lat 50. XX wieku. Tp tu znajdziemy również zdemontowane pomniki Bolesława Bieruta czy Włodzimierza Lenina.Inne ciekawe miejsca w pobliżu