Tyniecka 18, 30-323 Kraków, Polska
Wstęp bezpłatny

Najnowocześniejszy park w Krakowie

Niedawno spacerując bulwarami wiślanymi odkryliśmy piękny, nowoczesny park. Nie jest chyba tak popularny, bo znajduje się troszkę na uboczu. Auto można zostawić na pobliskim osiedlu lub tak jak my dotrzeć na nogach. 

Jeszcze do niedawna były tu krzaki, ale obecnie powiewa tu nawet luksusem. Wokół modernistyczne wille i nowoczesne budownictwo, jego lokatorzy mają to szczęście, że z balkonów mogą podziwiać Wisłę, zakon Norbertanek czy Wawel.

Obecny kształt parku został zaprojektowany przez Wydział Architektury Krajobrazu Politechniki Krakowskiej. Do parku przylega neorenesansowy Pałac Lasockich - fundatorów parku. 

W samym parku znajdują się drewniane mostki, śliczne ule z niebieskimi dachami, kwiatowa pergola. Teren jest zróżnicowany gdzieniegdzie pagórkowaty, co wykorzystano sadząc różnorodną roślinność. Zobaczycie pole niebieskich roślin, które robią niesamowite wrażenie. 

Lazurowa łąka w Krakowie

Poza małą architekturą zasadzono dużo nowych drzew, krzewów i bylin. Wcześniej wspomniane fioletowe pole to niebieskie rośliny cebulowate, które będą kwitły w określonych miesiącach. Obok pałacyku zaprojektowano arboretum, gdzie zasadzono trudne do spotkania gatunki drzew np. magnolia brooklińska „yelow bird”, magnolia „galaxy”, skrzydłoorzech kaukaski, morwa biała, sosna rumelijska i inne. Z uwagi na fakt, iż wzdłuż parku biegnie ścieżka rowerowa prowadząca do Tyńca, przewidziano tu wygodny parking rowerowy. 

Plac zabaw podzielony na strefy

Plac zabaw podzielny jest na strefy, dostosowane dla różnych grup wiekowych lub form zabawy. I tak na pierwszej części znajdziecie piaskownicę dla najmłodszych, druga główna część to spory plac zabaw ze ślizgawkami, kręcącą się piramidą do wspinania i ostatni to podest do tańczenia zacieniony baldachimami. Każda część placu zabaw wyposażona została w ławki - leżaki co ciekawe część z nich została wyposażona w miejsca do ładowania telefonów zasilanych energią słoneczną!

Kącik czytelniczy pod kwiatową pergolą

W Parku Dębnickim znajdziecie również pergolę, przeznaczona na kącik czytelniczy. Pergolę obrastać będą pnącza wisterii - pięknej rośliny, którą często można spotkać na balkonach we Włoszech (może kojarzycie fioletowe kiście kwiatów) oraz krzewami miododajnymi przyciągającymi różne owady (nie wiem jak to będzie z tym czytaniem:)). Obok umieszczono domki dla owadów, motyli oraz karmniki dla ptaków. 

Gra w piratów

Dodatkowo na słupkach znajdziecie QR cody, które prowadzą do gry terenowej o tematyce pirackiej :)

Zdecydowanie warto tu zajrzeć, piękny nowoczesny park z placem zabaw, stara dzielnica nad Wisła połączona z nowoczesną zabudową. 


Inne ciekawe miejsca w pobliżu