Park Ludowy dawniej…

Niedawno w Lublinie został otwarty (po gruntownym remoncie) Park Ludowy! Jako rodowita lublinianka mogę Wam powiedzieć, że w poprzednim życiu Parku Ludowego można było oberwać, zostać zgwałconym albo w najlepszym wypadku okradzionym….Tak, renoma tego miejsca nie była najlepsza. Pomimo świetnego położenia nad rzeką Bystrzycą, park lepiej było omijać z daleka…

Rewitalizacja Parku Ludowego 

Rozwój lubelskiej gangsterki był tym łatwiejszy, że teren był bardzo zarośnięty i zakrzaczony..idealny do chlania tak zwanej wódeczki w krzaczkach ….Dlatego bardzo się cieszę, że z tak mrocznego miejsca przeistoczył się w przestronny, piękny park z wyznaczonymi strefami do ćwiczeń, relaksu, czy kącikami muzycznymi. Nad Bystrzycą przebiega nowoczesna kładka o asymetrycznym układzie, zresztą bardzo ładna, wkrótce ruszą też fontanny (kwiecień 2021). Większość krzaków została wycięta i zastąpiły je przestronne trawniki, mała architektura czy inne ozdoby. 

Psie wybiegi w Lublinie

 psie wybiegi, ścieżki edukacyjne informujące o żyjących w Bystrzycy rybach, specjalne tory dla rowerzystów, ścieżki dla biegaczy i dwa nowoczesne place zabaw wykonane z naturalnych materiałów. Atrakcji jest sporo i może wszystkich nie będę opisywać, żeby nie psuć Wam zabawy :)

Trudny podmokły teren 

Park Ludowy został otwarty w grudniu 2020, z uwagi jednak na to, iż kilkadziesiąt lat temu powstał na podmokłych terenach wciąż można zauważyć kałuże i błoto, to efekt problemów z jakimi borykała się firma zajmująca się rewitalizacją parku. Usterki ponoć zostały naprawione, wymagały one wymiany starych drenów. Całkowity koszt odbudowy parku okazał się dość wysoki i wzbudził sporo kontrowersji. 

Inwestycje w Lublinie

Ludowy to jednak jeden z nielicznych parków w centrum miasta, zaraz po Parku Saskim, ponadto wokół niego rozbudowała się sieć dróg, nieopodal powstał nowoczesny olimpijski basen, stadion sportowy Lublin Arena, a wkrótce zrealizowana zostanie potężna inwestycja polegająca na modernizacji dworca głównego PKP. W taki oto sposób powstaje nowoczesna przestrzeń, gdzie Park Ludowy jest ważnym elementem. Mnie osobiście bardzo to cieszy, bo powyższe inwestycje odczarowują smutne oblicze pięknego acz zaniedbanego miasta wschodniej Polski. Trzymam kciuki za Lublin i zapraszam do osobnego artykułu o innych atrakcjach i odbywających się festiwalach w Lublinie.  


Inne ciekawe miejsca w pobliżu