Plac Po Farze w Lublinie


Wstęp bezpłatny

Fundamenty dawnego farnego kościoła pw. św. Michała Archanioła.

Plac Po Farze to obecnie bardzo popularne miejsce na Starym Mieście. Kiedyś była tu po prostu trawa i kawałek zaniedbanego terenu, ale za to z dobrym punktem widokowym na zamek. Ta dziwna przerwa pomiędzy rzędem kamienic ciągnących się wzdłuż Starego Miasta jest wynikiem tego, iż kiedyś stał tu jeden z najstarszych kościołów Lublina pw. św. Michała Archanioła. Co ciekawe gdyby wciąż istniał byłby to najstarszy gotycki kościół w Lublinie. Historia kościoła jest fascynująca, świadczy o niesamowitej sile wiary lokalnej społeczności, która pomimo licznych pożarów wciąż odbudowywała zabytek. Niestety na początku XIX wieku kościół znajdował się w tak złym stanie, iż w 1846 zdecydowano o jego rozbiórce. W Lublinie wciąż pojawiają się głosy, które mówią o odbudowie miejsca zwłaszcza, że odnalazły się plany świątyni. 

Plac Po Farze miejsce spotkań i wydarzeń kulturalno-artystycznych

W latach 1936-1938 odkopano fundamenty kościoła pw. św. Michała Archanioła, a w 2002 wyeksponowano je, dodano oświetlenie oraz kostkę brukową. Dzięki temu plac stał się miejscem spotkań Lubliniaków, to tu organizowane są liczne imprezy i koncerty, stąd możecie popodziwiać panoramę z widokiem na zamek. 

Modne knajpki, sławni sąsiedzi

Plac Po Farze sąsiaduje z domem kultury, oraz kamienicą znanego polityka Janusza Palikota. Na przeciwko zobaczycie znaną w mieście wąską kamienicę o pięknej dekoracji, w której znajduje się popularny pub „U Szewca” w stylu irlandzkim. Jeśli pójdziecie ulicą Archidiakońską dojdziecie do malowniczej uliczki Złotej przy której znajduje się klasztor oo. Dominikanów.  Inne ciekawe miejsca w pobliżu