Przylasek Rusiecki Kraków


Przylasek Rusiecki 30-001 Kraków
Wikipedia: Przylasek Rusiecki Kraków
Wstęp płatny

Przylasek Rusiecki najnowocześniejsze kąpielisko w Krakowie

Jakiś czas temu popełniliśmy artykuł o Przylasku Rusieckim, wówczas w internecie znaleźć można było informacje na temat planowanej inwestycji. Było to jakieś 2 lata temu i muszę przyznać, że podeszliśmy do tych informacji dość sceptycznie. Dlatego tym większe było nasze zdziwienie kiedy okazało się, że w czasie pandemii wybudowano piękne kładki, zasadzono nową roślinność, spod ziemi wyrosły dwa nowoczesne budynki w typie stodoły przeznaczone na łazienki, powstał plac zabaw, przestronna plaża, molo, parking ….Z dość zaniedbanego miejsca Przylasek Rusiecki przeistoczył się w nowoczesne kąpielisko

Czy kąpielisko w Przylasku Rusieckim jest już otwarte?

My byliśmy zerknąć co tam się dzieje 18 kwietnia 2021, pomimo, że ludzie już tam spacerują, miejsce nie wygląda na oddane, wokół stoją barierki, koparki itp…z drugiej strony widać, że to już głównie prace wykończeniowe. Przypuszczam, że lada moment będzie to kolejne miejsce do plażowania dla krakowian i okolic, których nomen omen w ostatnich latach wyrosło naprawdę sporo.... o czym w osobnym artykule, do którego Was zapraszamy: Jeziora, stawy i kąpieliska w okolicach Krakowa - lista najlepszych miejsc.

Wkrótce jeśli pogoda dopisze fotorelacja ze słonecznej już plaży, a póki co zdjęcia tego co na chwilę obecną można podejrzeć.

Poniżej ku pamięci artykuł sprzed 2 lat: 

Przylasek Rusiecki to dzielnica Krakowa należąca do Nowej Huty (Dzielnica XVIII). Na jej terenie znajduje się kilkanaście zbiorników wodnych powstałych w latach '50 i ’60 XX wieku. Są to tak zwane bagry, wyrobiska zalane po zakończeniu wydobycia żwiru, do budowy Huty im. Lenina. Większość to zalewy wędkarskie. Nad jednym z nich znajduje się plaża z kąpieliskiem „Przylasek Rusiecki” (akwen numer 1).  

Nad zalew można dojechać samochodem i zaparkować na wyznaczonym przy plaży parkingu (płatnym w sezonie). Pomimo dużych walorów przyrodniczych, miejsce jest dość zaniedbane. Stoi tam kilka bud, które zajmują się usługami: drobny fast food, przyczepa z lodami oraz wypożyczalnia sprzętu; rowerków wodnych, łódek. Istnieje ponadto możliwość poćwiczenia wakeboard’u, na zalewie przygotowane zostały specjalne skocznie.

Miejsce ma potencjał, ale na chwilę obecną nie jest szczególnie przyjazne dla dzieci. Już prędzej na spacer z psem wokół okolicznych zalewisk czy wypad z tatą czy dziadkiem wędkarzem.

Poniżej zdjęcia sprzed zmian:

Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania terenu przy wsparciu środków unijnych, realizowany będzie program „Kraków Nowa Huta Przyszłości”. W ramach programu zakłada się przygotowanie nowoczesnego kąpieliska z dużą plażą oraz infrastrukturą dla sportu i rekreacji. Powstaną ponadto liczne punkty gastronomiczne, parkingi i dojazd, oraz ekostrefy lokalnej flory i fauny. Czekamy z niecierpliwością!!


O tym miejscu przeczytasz na naszym blogu:


Inne ciekawe miejsca w pobliżu