32-310 Chechło, Polska
Wikipedia: Pustynia Błędowska
Wstęp bezpłatny

Pustynia Błędowska jest przepięknym i unikatowym miejscem. Co ciekawe pustynia nie powstała naturalnie a do jej genezy rękę przyłożył człowiek. W XIII wieku obecne tereny porastał gęsty las. Na potrzeby lokalnych kopalni srebra i ołowiu masowo wycinano drzewa. Wycinka lasów na dużą skalę i pobór wód gruntowych przyczyniły się do powstania pustyni. Obecnie pustynia rozciąga się od Błędowa na zachodzie, do gminy Klucze na wschodzie, północ graniczy ze wsią Chechło a południe otaczają lasy. 

Długość terenu to około 10 km. i 4 km. szerokości. Ponoć kiedyś na pustyni można było obserwować zjawiska fatamorgany czy burzy piaskowej obecnie piaski porasta roślinność. Na początku XXI wieku rozpoczęto wdrażanie programów mających na celu przywrócenie pustyni jej dawnych walorów oraz ochrona miejsca. W tym celu miejsce zostało zamknięte a porastającą roślinność i drzewa wykarczowano. Od kilku lat widać tam również liczne inwestycje oraz pomysły na promocję miejsca. 

Na Pustynię Błędowską można dostać się z 3 stron. Pierwszy to taras widokowy z obszernym parkingiem. Widok ponoć wieczorem jest piękny a do samej pustyni można zejść szlakiem.My byliśmy tam w ciągu dnia i możemy powiedzieć, że w sezonie roślinność nieco zakrywa widok. 

Drugie wejście posiada specjalną platformę obserwacyjną, znajdziecie również tablice informacyjne na temat historii pustyni. Wejście jedna w głąb terenu jest zabronione. Oznaczone jako tereny wojskowe. 

Ostatnie miejsce to punkt zwany Różą Wiatrów. Jeszcze kilka lat temu nic tu nie było a auto trzeba było zostawić przy głównej drodze i dojść na nogach. Obecnie droga szutrowa została wyrównana, zaraz przed samą pustynią znajdziecie spory parking, a brak zakazu pozwala podjechać nawet pod samą pustynię. Kilka lat temu zbudowano tu małą architekturę, drewniane i metalowe podesty i altany. Urozmaicają je tablice, z których możemy dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat miejsca. Z uwagi na fakt, iż pustynia była związana z działaniami militarnymi wojsk, obecnie znajdziecie tu dwie armaty, które cieszą się dużą popularnością szczególnie wśród chłopaków tych dużych i tych małych. Co nas szczególnie zainteresowało na Pustyni Błędowskiej w sezonie wakacyjnym organizowane są koncerty, festyny i inne eventy. Drewniane altany są podświetlane, także koncert wieczorem musi być niesamowitym przeżyciem.


Inne ciekawe miejsca w pobliżu