Tężnia w kopalni soli w Wieliczce


ul. Daniłowicza 10, 32-020 Wieliczka, Polska
Wstęp płatny

Inhalacje z soli w Tężni Solankowej w Wieliczce

Jakość powietrza w Małopolsce niestety przynosi czarny PR tym terenom. Władze miasta od kilku lat zaczęły działać, wprowadzając zakaz palenia w kominkach (od września 2019), ograniczając ruch w centrum miasta, wspierając infrastrukturę dla rowerzystów czy modernizując część połączeń tramwajowych. 

W Wieliczce powstała dodatkowo Tężnia Solankowa, która pozwala Małopolanom zaczerpnąć zdrowego powietrza. Serdecznie polecamy to miejsce, po pierwsze architektura tej konstrukcji jest bardzo przyjemna dla oka, ponadto piętrowo ułożone gałązki, po których skapuje woda z solą przynoszą naprawdę miłe doznania wzrokowe. Przede wszystkim wszyscy Ci z chorymi zatokami  czy płucami na chwilę poczują ulgę, dzięki inhalacjom z soli.

Dla kogo inhalacje?

Na stronie Tężni znajdziecie informacje: 

„Spacer w Tężni solankowej to jedna z przyjemniejszych odmian terapii wziewnej. Powstający w tężni naturalny solny aerozol podobny jest do tego znad brzegu morza. Dzięki swoim zdrowotnym właściwościom, wspiera leczenie wybranych chorób dróg oddechowych o charakterze nawracających i przewlekłym. „

Terapię wziewną zaleca się głównie w chorobach dróg oddechowych o charakterze nawracającym lub przewlekłym np. : przewlekły stan zapalny zatok,  zapalenia oskrzeli, nieżytu gardła, nieżytu nosa i innych.

Jak dojechać do Tężni Solankowej w Wieliczce?

Aby dojechać do Tężni Solankowej trzeba skierować się na Wieliczkę, wszystkie znaki będą prowadzić do słynnej Kopalni Soli, z którą sąsiaduje Tężnia. 

Kiedy przyjechać do Tężni Solankowej w Wieliczce?

W miarę możliwości sugerujemy wizytę w tężni w tygodniu, w weekend Kopalnia Soli i Tężnia przeżywają prawdziwe oblężenie i wejście do środka czy na wieżę widokową może być okupione staniem w kolejce. Z uwagi bowiem na fakt, iż Tężnia posiada dość tradycyjną konstrukcję drewnianą, ilość osób jest ograniczana. Jeśli jesteście w weekend w Krakowie w sezonie turystycznym sugeruję zmotywować się do porannej pobudki.

Gdzie zaparkować Tężnia Solankowa - Wieliczka

To również może dotyczyć parkingu pod samą Tężnią, wjazd na parking jest płatny i w sezonie turystycznym w weekend może nie być miejsc. Alternatywą są inne parkingi, które łatwo zauważycie na tej samej ulicy. 


Inne ciekawe miejsca w pobliżu